kasım etkinlikler

Spread the love

Kasım en güzel ay. Sonbahar renkleri, hafif pastırma yazı ılıklığı tadından yenmez. Dolayısıyla Kasım’da aşk da başka olur şehir hayatı da. Bu ay İstanbul etkinlikleri de tam sonbahar moduna uygun. Cazdan tiyatroya, maratondan tasarım haftasına hem ruh dinlendirecek hem enerji depolayacak Kasım etkinliklerine buyurunuz…

MÜZİK

David Helfgott

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 9 Kasım

David Helfgott ismini duymadıysanız “Shine” filmi demek yeterli olacaktır. İşte o dahi çocuk İstanbul’da! Yıllar önce de gelip müthiş bir performans sergilemişti. Şimdi ilk kez 360 derece sahnede büyüleyecek. Çift piyano ile gerçekleşecek bu özel konserde David Helfgott’a, genç yaşına rağmen büyük başarılar elde etmiş, Limelight’ın “30 Yaştan Küçük 30 Muhteşem Müzisyen” listesinde yer alan Vietnam asıllı Avustralyalı piyanist Hoang Pham da eşlik edecek.

Submotion Orchestra

Yer: Babylon

Tarih: 9 Kasım

Garanti Caz Yeşili bu grubu seviyor. Biz de onları. İngiltere Leeds çıkışlı grup farklı tarzlardan beslenen sinematik elektronik ritmler ile deneysel bir performans sunuyor.

Rodrigo Amarente

Yer: Zorlu Studio

Tarih: 16 Kasım

İsim hiçbirinizde bir şey ifade etmedi o zaman şöyle diyelim Narcos dizisinin müzikleri. Her 3 kişiden 1’inin telefon melodisi olan hani. İşte amcam o şarkıyla şöhret yakalamış ama Brezilya’da oldukça tanınıyor. Bossa nova seviyorsanız listeye ekleyin.

Kasım’da Aşk Başkadır

Yer: Pera Palace

Tarih: 17 Kasım

Grand Pera Balo Salonu’nun ihtişamında Pera Palace Cumartesi Sabahı Konserleri Haziran’a kadar 7 konserden oluşuyor. Serinin ilki de Kasım romantizminde Kevork Tavityan (bariton), Dilbağ Tokay (viyolonsel), Emine Serdaroğlu (piyano) eşliğinde bir klasik müzik ziyafeti. Dilerseniz 700 TL’ye kombine bilet de alabiliyorsunuz. Bir güzellik ise konserler öğrencilere 30TL. Ama öğrencileri açar mı bilemem.

Joan Osborne Sings the Songs of Bob Dylan

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 17 Kasım

Grammy adayı dünyaca ünlü vokalist Joan Osborne, son projesi “Songs of Bob Dylan” ile Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında İstanbul’a geliyor. Bob Dylan seviyorsanız kaçırmayın ama biletler tükenmiş bile. Size soldout tüyosu: Etkinliklerin fb event sayfasında son anda elden çıkaranlar oluyor, ya da kapıda boş yer kovalamaca.

Sons of Kemet

Yer: Salon İKSV

Tarih: 21 Kasım

Bu ay Salon’un en beklediğim konseri olabilir. Referans Londra sonuçta. Karayip ve Afrika ritimleriyle caz seviyorsanız beğenebilirsiniz.

Zuhal Olcay

Yer: Moda Kayıkhane

Tarih: 21 Kasım

Kayıkhane’ye en yakışan ve hep gelen Zuhal Olcay bu sefer yeni albümü Başucu Şarkıları 3’ten şarkılar seslendirecekmiş. Kasım’a yakışır…

Altın Gün

Yer: Salon İKSV

Tarih: 23-24 Kasım

Biletler çoktan soldout ama kapısında şans deneyeseniz gelirse diye ekliyorum çünkü baya iyiler. Türkçe saykodelik müziği Türk olmayanların bu kadar iyi icra edip durması enteresan. Ezbere bildiğimiz şarkıların eğlenceli yorumunu Hollanda kökenli Altın Gün’den izleyelim.

XXF – Very Very French: Charles Pasi

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 24 Kasım

Very Very French günleri geldi. Bir Fransız’dan blues dinlemek isterseniz Charles Pasi’yi not edin.2017 yılında Blue Note etiketiyle yayınladığı “Bricks” ile bugüne kadarki en iyi işini ortaya koyan Pasi, XXF kapsamında Zorlu PSM’de!

Nouvelle Vague

Yer: Babylon

Tarih: 29 Kasım

Bu konser Asmalı’daki Babylon günlerine götürdü. Ne çok gelirlerdi. Sanki epey olmuş görmeyeli. Ne tarz müzik deseniz böyle new wave desen caz desen bossa nova desen bir karışık güzel Fransız bir grup. Gidin görün.

Oi va Voi

Yer: IF Beşiktaş

Tarih: 30 Kasım

Oi va Voi de İstanbul’u seven gruplardan. Babylon’dan çıkmazlardı bir dönem. Her seferinde de gitme isteği uyandırırlar. Henüz tanışmadıysanız bir dinleyin, sahne performansları da gayet iyi.

FESTİVAL

22.İstanbul Tiyatro Festivali

Yer: Çeşitli sahneler

Tarih: 17 Kasım – 4 Aralık

Kasım’ın en güzel festivali tiyatro festivali olabilir. Bu yıl 12 uluslararası 12 yerli yapım yer alıyor. Çoğunun bileti tükendi tabii ama biletix’ten kontrol ederseniz hala satışta olan oyunlar var. Seçkiyi anlatmak buraya sığmaz burada güzelce özetlenmiş bakın derim. Kral Lear, Fourfould, Alarme öne çıkanlar. Öğrencilere de gişelerden 10 TL’ye satış var.

37.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

Yer: TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

Tarih:10-18 Kasım

Gelenek haline gelen kitap fuarı Tekirdağ’da ziyaretçilerini bekliyor desek yalan olmaz. Böyle güzel fuarlar neden tee İstanbul’un dibinde olur bilmem. Zamanına ve metrobüs kuyruklarına güvenen kitapkurtlarına duyurulur. Özellikle haftasonları biraz facia olabiliyor.

28.İstanbul Sanat Fuarı

Yer: TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

Tarih:10-18 Kasım

Kitap fuarı için o kadar yol kat etmişken yanında bir de sanat fuarı veriyoruz ki o enerji boşa gitmesin. Böylelikle bir gününüzü tam anlamıyla kültür ve sanata ayırmış olabileceksiniz.

MIX Festival

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 16-17 Kasım

Adı üstüne o kadar mix ki programı buraya bırakıyorum bu mix’ten kafanıza uyanı seçin. Polo&Pan ve Monality bir heyecanlandırdı.

Aurora – 17 Kasım Turkcell Sahnesi
BaBa ZuLa – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Studio
Barış K – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Studio
Cava Grande – 16 Kasım 2018 – Cuma – Studio
Emancipator Ensemble (Live) – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Turkcell Sahnesi
Her – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Turkcell Sahnesi
Hey! Douglas – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Studio
Kazy Lambist – 16 Kasım 2018 Cuma – Turkcell Sahnesi
Losless – 16 Kasım 2018 Cuma – Studio
Mabbas – 16 Kasım 2018 Cuma – Turkcell Sahnesi
Monality – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Studio
Nova Persona – 16 Kasım 2018 Cuma – Turkcell Sahnesi
Otzeki – 16 Kasım 2018 Cuma – Turkcell Sahnesi
Polo & Pan – 16 Kasım 2018 Cuma – Turkcell Sahnesi
Sevil Soylu – 16 Kasım 2018 Cuma – Studio
Sophie Hunger – 16 Kasım 2018 Cuma – Studio
Tender – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Turkcell Sahnesi
Turkish Edits – 17 Kasım 2018 Cumartesi – Studio
Undo – 16 Kasım 2018 Cuma – Studio
Zeynep Erbay – 17 Kasım – Turkcell Sahnesi

Design Week Turkey

Yer: İstanbul Haliç Kongre Merkezi

Tarih: 16-18 Kasım

DWT’18 endüstriyel tasarım, moda, görsel iletişim tasarımı, mimari başta olmak üzere bir dizi alanda panel ve konferanslar, sergiler, atölyeler ve ödül törenleri ile bu yıl 16-18 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Tasarım meraklıları ücretsiz sergileri gezebilir, söyleşilere katılabilir. Sitesinden online kayıt gerekiyor.

SPOR

40.Vodafone İstanbul Maratonu

Yer: İstanbul

Tarih: 11 Kasım 09.00

40’ıncısına geldiysek artık İstanbulumuz bir maraton kenti diyebiliriz. Bu yıl “Sağlıklı Yarınlara Koş İstanbul” temasıyla düzenleniyor. Vodafone İstanbul Maratonu, maraton (42,195 km), 15 kilometre koşusu, 10 kilometre koşusu ve halk koşusu olmak üzere 4 ana kategoride düzenlenecek. 8-10 Kasım’da Yenikapı’daki Maraton Fuarı’nda geç kayıt opsiyonu olacak. İstanbul’u koşarak gezmek keyifli olabilir. Halk koşusuyla boğazı geçmek de başlı başına bir deneyim.

SİNEMA

Sonbaharla birlikte sinema sezonunu da oturdu diyebiliriz. Bu ay kaçırılmaması gereken birkaç film var. İlki efsane rock grubu Queen’in Queen oluşunu izleyeceğiniz Freddie Mercury rolüyle Rami Malek’in müthiş performans sergilediği Bohemian Rhapsody var. Queen sevin ya da sevmeyin film inanılmaz etkileyici (izlendi not verildi). Bir diğer biyografi filmi de bizden geliyor: Müslüm. Her kesimden insanı buluşturdu bu film diyebiliriz. Müslüm Gürses’in film gibi trajik hayatı gişe rekoru kırıyor. Ağlamak garanti diyorlar. Lady Gaga’nın Star is Born da vizyona girdi ama fazla romantik film olduğundan sinemaya gitmeye değer mi bilemedim. Filmekimi’nde kaçırdıklarınız da birer birer vizyona girmeye başlıyor. Özellikle Gaspar Noe’nin Climax’i rahatsız ediciliğini kaldırabileceklerin mutlaka görmesi gereken bir film.

 

 

 

 

 

Kasım’da İstanbul Başkadır

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir