Spread the love

Ekim ayında İstanbul o kadar dolu ki etkinliklerde koşturmaktan anca ayın ortasında rehberi çıkabiliyoruz. Ekim’in şehirdeki en güzel yanı film ve caz. Filmekimi ve caz festivali olduğu sürece başka etkinlik düşünmenize gerek yok. Bunları arasında gidip gelirken de tasarım bienali ve çeşitli sergi duraklarına uğrayabilirsiniz. Tam şehrin kalbinde tüm etkinlikler. Eve kapanmak için kara kışı bekleyin, şimdi sonbaharı sokaklarda yaşama zamanı…

FESTİVAL

Filmekimi 2018

Yer: Atlas, Beyoğlu, Rexx, City’s

Tarih: 5-14 Ekim

Tam film izleme havaları ve festivallerin en güzeli filmekimi geliyor. Siz bu satırları okurken çoktan biletler tükenmiş olabilir ama benden tüyo pek no show oluyor davetiyelilerde. Seans günü film başlarken boş yerlere alıyorlar. Vaktiniz ve tutkunuz varsa sevdiğiniz filmin gününde sıraya girin. Festivalde izlemek bambaşka bir deneyim. En merakla beklenenleri de şöyle sıralayacak olursak: Bir Yıldız Doğuyor, Climax, Sarayın Gözdesi, Şüphe, Herkes Biliyor, Suspiria, Arakçılar, Don Kişot’u Öldüren Adam, Dogman. Ankara’da 12-16 Ekim, İzmir’de 19-23 Ekim olacak.

28.Akbank Caz Festivali

Yer: Çeşitli mekanlar

Tarih: 17-28 Ekim

Bu ayı güzelleştiren bir diğer festival de Akbank Caz Festivali. Program yine şahane. Sırf konser de değil, atölyeler, söyleşiler, liselerde performanslar da var. Yerinde inceleyin. Ben buraya favorilerimi sıralıyorum:

The Comet is Coming – 17 Ekim – Babylon

Ozan Musluoğlu Quartet – 18 Ekim – Badau

Erol Pekcan Anısına – 21 Ekim – Pera Palace

Avishai Cohen – 21 Ekim – Cemal Reşit Rey

Jamie Clum -23 Ekim – Volkswagen Arena

Kadıköy Tiyatro Şenliği

Yer: Kadıköy tiyatroları

Tarih: 1-16 Ekim

1 Ekim’de başlayacak şenlikte 12 yetişkin, 4 çocuk oyunu, 2 belgesel seyirciyle buluşacak. Şenlikte ayrıca iki de atölye yer alıyor. Şenlikte yer alan bütün oyunların fiyatları da sabit; yetişkin 30, çocuk oyunları ise 25 lira. Şenliğin kapanışı 16 Ekim’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Teoman Kumbaracıbaşı konseriyle yapılacak.

Restoran Haftası

Yer. Çeşitli mekanlar

Tarih: 15-31 Ekim

Gastronomi dünyasıyla ilgilenenler buraya. 9. kez Dude Table tarafından düzenleniyor. Etkinlik süresince katılımcı restoranlar, kendi konseptlerine uygun olarak hazırladıkları özel lezzetleri uygun fiyat politikasıyla sunarken; gastronomiyi sanat ve müzik etkinlikleriyle zenginleştiren deneyimler sunuyor.

Tasarım Bienali

Yer: 22 Eylül – 4 Kasım

Tarih: Akbank Sanat, Arter, Pera Müzesi, Yapı Kredi Kültür Sanat, Studio X, Salt Galata

Okullar okulu temasındaki 4.Tasarım Bienali öğrenme biçimi olarak tasarım ve tasarım biçimi olarak öğrenmeyi ele alıyor.  Sergilenen işlerin ve kavramsal çerçevenin daha yakından deneyimlenmesine olanak sağlayan rehberli turlar eşliğinde de ziyaret edilebiliyor.

KONSER

Kadhja Bonet

Yer: 23-24 Ekim

Tarih: Salon İKSV

Saykodelik popa alışığız da soul olarak da dinleyelim. 1940’lar Disney’ini anımsatan folk, caz ve soul sentezi bir konser.

MFÖ

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 26 Ekim

Artık açıkhava konserlerinin son demi. Bu havalara da en güzel MFÖ yakışırdı. Not edin.

Imogen Heap  & Guy Sigsworth

Yer:Zorlu PSM

Tarih: 26-27 Ekim

Blokchain teknolojisini  işin içine dahil ederek, müzisyenlere yaratıcı pasaportlar oluşturan Heap, müzik aktivistliğinin yanı sıra dramatik vokali ve çok sesli müziği sayesinde de her zaman güncel kalmayı başaran isimlerden biri. Imogen Heap’in büyüleyici performansına, daha önce Madonna, Britney Spears, Björk ve Seal gibi isimlerle çalışmış, Frou Frou projesinden partneri İngliz besteci Guy Sigsworth eşlik ediyor.

An Epic Symphony – Mor ve Ötesi

Yer: Aya İrini Müzesi

Tarih: 29 Ekim

Aya İrini’nin büyüleyici atmosferindeki Turkcell Platinum Istanbul Night Flight konserler serisine denk gelmediyseniz bu son fırsat. Mor ve Ötesi ilk kez senfoni orkestrasıyla çıkıyor ve sınırlı sayıda bir kitleye. Bence kaçmaz.  

Ghost The Musical

Yer: Zorlu PSM

Tarih:19-28 Ekim

Unchained Melody eşliğinde çamur çömlek yapma romantizmi sahnesini hatırlarsınız. Ghost filmi şimdi müzikal olarak sahneleniyor. 90’ların efsane filminin hayranları buraya.

PARTİ

The Gardens of Babylon Istanbul / Halloween Show

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 27 Ekim

Oliver Koletzki, Be Svendsen, Menachem 26 , Sound Shapes gibi elektronoik müziğin başarılı isimleri bu sefer Halloween Show için geliyor.

Halloween Party

Yer: Klein – Flamme

Tarih: 31 Ekim

Cadılar Bayramı’ndan eksik kalamayız. O hafta türlü partiler olacaktır ama Klein’daki epey iddialı görünüyor. Kostümler merakla beklenesi.

Bohemian Rhapsody Gala gösterimi & Radyo Eksen Oldies Party

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 31 Ekim

Queen’in müziklerine, klişelere meydan okuyan dünyanın en efsanevi sanatçılarından biri haline gelen ikonik solistleri Freddie Mercury’e bir saygı duruşu niteliğinde olan Bohemian Rhapsody’nin Türkiye’deki ilk gösterimi, 31 Ekim Çarşamba akşamı %100 Music deneyimiyle ZORLU PSM Turkcell Sahnesi’nde gala + parti konseptiyle geliyor. Film sonrası oldie müziklere sarılmak isteyeceksinizdir zaten.

 

Ekim’de Şehirde Neler Oluyor?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir