nisan

Spread the love

Nisan’da şehre tam anlamıyla bahar geldi pir geldi. İstanbul’un keyfine varmak için en güzel zamanlara adım atmış bulunuyoruz. Tatil sezonu başlamadan kültür sanat etkinliklerinin tadını çıkarmalı. Bu ayın en öne çıkanı elbette İstanbul Film Festivali. Uluslararası Caz Günü’yle beraber şehirde caz geceleri de başlıyor. Mamut Art, Soundgarden ve nice beklediğimiz etkinlikler de geldi. Buyurun Nisan etkinlik rehberimize…

MÜZİK

Minifesto: Acid Pauli

Yer: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Tarih: 12 Nisan

Minifesto serisinin üçüncü ayağında artık milli vatandaşımız sayılan Acid Pauli var. Gecede ayrıca Minimüzikhol’den Tutan ve Mini Bashekim de var.

Siemens Ev Aletleri ile Kahvaltı ve Caz

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı

Tarih: 7, 14, 21 Nisan

Bahar gelmişken Boğaz’da caz eşliğinde kahvaltıya hayır demeyiz. Bu ay 3 konser var.

Neşet Ruacan & Ece Göksu Quartet (7 Nisan)

İpek Dinç Quartet (14 Nisan)

Ayşe Gencer & İmer Demirer Quintet (21 Nisan)

Lokalize Serisi

Yer: Zorlu PSM Studio

Tarih: 16-18-19 Nisan

Bu ay Zorlu PSM Studio’da Lokalize konserler serisinde yeni nesil müzisyenler var.

Simge Pınar (16 Nisan)

Dolu Kadehi Ters Tut (18 Nisan)

Eda Baba (19 Nisan)

Jakuzi “Hata Payı” İlk Konser

Yer: Salon İKSV

Tarih: 16-17 Nisan

Son birkaç yıldır epey yükselen bir grup Jakuzi. Synthesizerlar ve saykodelik kafalarla deneysel bir müzik yapıyorlar. . Taner Yücel’in sahne ve grup üyeliğinden ayrılıp prodüktör ve besteci olarak bulunduğu Jakuzi, yolculuğuna yeni albümleri ‘Hata Payı’ ile devam ediyor. Albüm, bildiğimiz, Jakuzi’den izler taşımasının yanı sıra, daha karanlık bir yolda new-wave, post-punk, darkwave, krautrock ve lo-fi seslerini bir araya toplayacak deniyor.

Marissa Nadler

Yer: Salon İKSV

Tarih: 18-19 Nisan

Dream folk denilen kimine iç bayıcı kimine dinlendirici müzik yapan bir ablamız. Angel Olsen seven bunu da sevecek dersek yanılmayız. .Leonard Cohen cover’ı “Famous Blue Raincoat” ile çıkış yapmış. Türkiye’de belli bir kitlesi de var ki Salon’u 2 gece kapatmış.

Psychedelia Night: Ouzo Bazooka, Eskiz, Destroy Earth

Yer: Babylon

Tarih: 19 Nisan

Psikedelik müzik sahnesinin heyecan verici yerli ve yabancı isimleriyle bir araya geleceğimiz “Psychedelia Night”ın ikincisinde; Destroy Earth, Eskiz ve Ouzo Bazooka konuk oluyor.

Maya Andrade

Yer: CRR Konser Salonu

Tarih: 24 Nisan

Portekizce müzik dinleyince mutlu olanlardansanız Maya Andrade hoşunuza gidebilir. Küba doğumlu Cabo Verdeli sanatçı Senagal, Angola, Almanya, Fransa gezerek dünyayı müziğine yansıtmış. Modern bir Afrika yorumu da diyebiliriz. CRR salona da pek yakışır.

Altın Gün

Yer: Salon İKSV

Tarih: 26-27-28 Nisan

Daha önce de övmüştük alın size 3 gece performans dediler. Hollanda kökenli Türkçe saykodelik rock grubu Altın Gün yine kurt döktürtmeye geliyor. En sevdiğimiz şarkıları onların farklı yorumlarıyla dinlemek epey eğlenceli olacak gibi gözüküyor. Salon İKSV bu sezon güzel isimler getirmiş ama buradan seslenelim de Vodafone Freezone promosyonunu Red’e çevirsinler. Hangi öğrenciler dinlesin bu isimleri öyle deil mi?

Luca Stricagnoli

Yer: Grand Pera Emek Sahnesi

Tarih: 26 Nisan

İnternette 100 milyonu aşkın görüntülemeye sahip videoları ve dünyanın her köşesinde verdiği konserlerle; Luca Stricagnoli dünyanın en ilginç akustik gitaristlerinden biri olarak kabul ediliyor. Viral başarısının yanında sahnesi de oldukça eğlenceliymiş. Bir de canlı izlemeli o zaman.

Uluslararası Caz Günü

Yer: Babylon, Badau, Moda Sahnesi, Salon, Nardis

Tarih: 30 Nisan

Garanti Caz Yeşili Uluslararası Caz Günü’nü yine tek akşam 5 konserle kutluyor. Şunları 5 güne yaysak olmuyor muydu illa birini kaçıracağız. Ama mutlaka birini seçin izleyin bu günü kutlayın.

The Michael Leonhart Orchestra / Babylon

Yotam Silberstein / The Badau

Kerem Görsev Trio feat. Elif Çağlar / Moda Sahnesi

Declan Forde Trio feat. Cansu Tanrıkulu / Nardis

Yussef Dayes / Salon İKSV

FESTİVAL

38. İstanbul Film Festivali

Yer: Atlas, Rexx, Zorlu, City’s, Beyoğlu, Kadıköy, Pera

Tarih: 5-16 Nisan

Geldi yılın en güzel zamanı. Film festivali zamanı şehir bir başka güzel oluyor. Biletlerin satışa çıktığı gün size duyurduk çünkü gününde bitebiliyor. Özellikle de gala filmlerine yer bulmak zor. Ancak, sıraya gelip gelmeyenlerin koltuklarını satın alabiliyorsunuz. Kimilerine bu heyecan bile cazip geliyor. Bu sene Stanley Kubrick kült filmlerinin de özel gösterimleri var. Programa buradan bakabilirsiniz.

Epic Fair

Yer: Kültürpark İzmir

Tarih: 20 Nisan

Ünü buralara taşmış bir İzmir festivali duyuralım bu sefer. Atmosferi ve müzik seçkisi ile benzersiz, İzmir’in ilk ve tek müzik festivali Kendine Has sunar: Epic Fair 2019 4. yılını güzel bir lineup ile kutluyor. Nekropsi, Ouza Bazooka, Gözyaşı Çetesi, Islandman, Vaudou Game, Brek, İnsanlar, Shame on Us, Hedonutopia, Naduve, Alek Lee öne çıkan isimler.

Soundgarden

Yer: Babylon

Tarih: 27 Nisan

Kilyos’ta Park Orman’da olmasına alıştığımız Soundgarden çok şükür artık şehir merkezinde yuvası Babylon’da. Kendine Has, Babylon ve Jungle isimli 3 farklı sahnede; GUTS & Les Akaras de Scoville, Dubioza Kolektiv, Kaan Düzarat feat. İlhan Erşahin, Boogie Belgique, Ege Çubukçu, Hey! Douglas, Ah! Kosmos, Elektro Hafız, doubledecker, DearHead, BREK, Netam, MARCH, Zeynep Erbay, Gunesta, Uninvited Jazz Band, Radyo Babylon DJ’leri, DJ Style-ist, Serdar Orcan ve Mr.Murdoc sahne alacak.

PSM Caz Festivali

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 25 Nisan – 1 Haziran

Mayıs ayı Zorlu PSM sayesinde şehir caza bürünecek. Ancak biz şimdiden Nisan’ı kapsayan konserlerle başlayalım.

Kürşat Deniz Trio feat. Sibel Köse / 26 Nisan

Enrico Macias /27 Nisan

Ozan Musluoğlu Quartet / 27 Nisan

101 Lezzet Festivali

Yer: Esma Sultan Yalısı

Tarih: 27 Nisan

Kesinlikle aç gitmeniz gereken bir festivalle karşı karşıyayız. Tek biletle yüzlerce lezzet tadabileceğiniz festival yedinci yılında, yine farklı lezzetler, iştah kabartan sunumlarla en sevilen restoranları, yetenekli şefleri İstanbul’un en güzel mekanlarından Esma Sultan Yalısı’nda bir araya getiriyor. 101 İstanbul Lezzeti Festivali’nde katılımcıları fine dining’den sokak lezzetlerine, burgerden deniz ürünlerine, sushi’den meyhane lezzetlerine, 100’den fazla restoran, envai çeşit içecek, tatlısı ve kahvesiyle 500’den farklı lezzet ve sürprizler bekliyor. Ertesi gün diete başlarsınız artık.

SERGİ

Mamut Art Project

Yer: Küçükçiftlik Park

Tarih: 3-7 Nisan

Çağdaş sanatla ilgilenen genç sanatçılara harika bir kapı açan bir proje Mamut Art. Her yıl da üzerine koyarak gerçek bir şehir sanat etkinliğine dönüşüyor.5 gün sürecek sergide performans sanatından söyleşilere farklı deneyimler de sizi bekliyor.

Mürekkepten

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 11 Nisan – 28 Temmuz

Bu ay Pera’da yeni bir sergi başlıyor. Mürekkep resim geleneğinin farklı yorumlarına odaklanan Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar sergisi, çalışmalarını Çin’de sürdüren 13 sanatçının yapıtlarını bir araya getiriyor. Sanatçıların sergide yer alan çalışmaları, kâğıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemelerin kullanımından öte mürekkebin kültürel ruhunu taşıyor. Küratörlüğünü Karen Smith’in yaptığı sergideki yapıtlar, manzaralar, doğal formlar, doğadan alınmış tekil veya karşılaştırmalı öğeler ve kaligrafinin rolü gibi mürekkep resminin alışılageldik konularını yansıtıyor.

Yeni Bir Umutsuzluk

Yer: Pilevneli Mecidiyeköy

Tarih: 6 Nisan – 12 Mayıs

Yeni Bir Umutsuzluk, George Lucas’ın yazıp-yönettiği, 1977’de gösterime giren ve orijinal üçlemenin ilk filmi olan “Yıldız Savaşları, Bölüm IV: Yeni Bir Umut”’tan bir sahneyi, ‘kendisini bir şekilde ilgilendirdiği’ düşüncesiyle, yeniden ele alıyor. Sergide Şener Özmen’in dünya halleri içindeki yeni pozisyonunu, hayat ile sanat arasında bir türlü kuramadığı dengeyi, geçmişten bugüne ürettiği sanat çalışmalarının ışığında bir arada görmek, sanatçıyı ve sanatını daha yakından tanımak için bir fırsat yaratıyor.

Geçici Aynılık

Yer: Zilberman Gallery

Tarih: 4 Mayıs’a kadar

Zeynep Kayan‘ın Geçici Aynılık başlıklı üçüncü kişisel sergisine gezmek için son zamanlar. İşlerinde portre ve performansla bağlantılı fotoğraf, video ve ses çalışmalarına yer veren Kayan, bunlarda tekrarlara yer veriyor, hareketi görünür kılıyor. Sanatçının bu sergide bulunan işlerinde, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaştığını ve kameraya bir ayna gibi yaklaşarak hareket denemeleri sırasında bedenini izlediğini göreceksiniz.

Nisan Etkinlikleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir