Spread the love

2018’in son ayı Aralık, yeni yıla başlarken yapamadıklarınızı yapmak ya da 2019’a taze başlangıçlar yapacaksanız tüm pis alışkanlıklarınıza veda edebileceğiniz bir ay. Her talebe yönelik etkinlik de bol. Ama en önemlisi tabii bu ay şehir adeta bir Avrupa şehriymişcesine yeni yıl coşkusu, ışıkları, Noel pazarları, etkinlikleriyle dolu. Hristiyan değiliz diye bu sıcak ruhu reddedecek değiliz. Hatta 24 Aralık gecesi yakınınızdaki bir kilisede ışık ayinlerine katılmak güzel bir deneyim olabilir. Yılbaşı gecesine gelirsek onun rehberinin içinden çıkılmaz. Yılbaşını dışarıda kutlamak hep bir risk, o yüzden de belki de en güzel partileri önceki haftaya almışlar. Bu ayki rehberde onlardan bahsettim. Tavsiyem o hafta bir güzel eğlenin yeni yılı da ev partisinde Victoria Secret defilesini bekleyerek geçirin. Bir de kar yağarsa tadından yenmez… Mutlu yıllar!

MÜZİK

Karsu

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 5 Aralık

Ünü yurt dışından bize taşmış milli gurur Karsu bu sefer Ahmet Ertegün anısına Atlantic Records’un hayata geçirdiği ilk yıllarındaki eserleri seslendirecek. Biletler sold out ama her zaman dediğim gibi Caddeliler kapıları zorlasın, Karsu sürekli geliyor ama bu konser özel.

Suma Beach presents: Damian Lazarus

Yer: KLEIN

Tarih: 8 Aralık

Suma Beach duyunca kışın ortasında Karadeniz’de ölmece partisi diye heyecanlanmayın. Ortam KLEIN’a taşınıyor. Line up coşkulu:  Damian Lazarus, Cengiz Can,  Heimat

Federico Albenese

Yer: Salon İKSV

Tarih: 12-13 Aralık

İtalyan klasik müzik bestecisi Federico Albanese tekrar Türkiye’ye geliyor hem de 2 gece üst üste. Tarzı neo-klasik, saykedelik, atmosferik ve sinematik olarak tanımlanıyor. Ólafur Arnalds, Peter Broderick, Nils Frahm sevenlere hitap edecektir.

Balkan Wedding Party

Yer: Babylon

Tarih: 14 Aralık

Balkan düğünü ayağınıza geldi! Kolektif İstanbul’un eğlenceli akustik enstrümanlarının Genjah’ın elektronik ritimleriyle bir araya geldiği “Balkan Wedding Party” kurtlarınızı dökmek için birebir.

Yasmin Levy

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 20 Aralık

Tüm kültürlerle harmanlanmış bir müzik, buğulu ses Yasmin Levy konseri kaçırılmayacaklar arasında. “Naci en Alamo”, “Hasta Siempre Amor”, “La Alegria”, “Me Voy” gibi şarkılarından tanırsınız. Türk müziği ezgilerinin de bulunduğu konser güzel bir müzik ziyafeti olabilir.

Omar Souleyman

Yer: Zorlu PSM Studio

Tarih: 21 Aralık

Halayda bir dünya fenomeni Omar Souleyman yine Türkiye’de. Adam kitlesini biliyor. Bildiğiniz Kürt halayını cool bir aktivite olarak yapabileceğiniz yegane etkinlik. Adam Glastonbury’de bile çıkmış. Saykodelik kafalara hazır olun.

Solomun in Istanbul

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 29 Aralık

Birçoğunuz Şeyma Subaşı’nın düğün DJ’i olarak tanıdı, hayır şimdi bekarlığa dönüş kutlamaya gelmiyor. Kendisi elektronik müzik camiasında zaten yıllardır bir sold out insanı. Saat 22.00’de çıktığı tek yer olabilir, kaçırmayın.

Longest Night Party w/Oceanvs Orientalis

Yer: Zorlu Studio

Tarih: 21 Aralık

En uzun gecenin Cuma’ya denk gelmesi nimet! Evren direkt partileyin diyor. Oceanvs Orientalis, Şafak Öz Kütle tarafından kurulmuş, elektronik müzikteki, “estetik anlayışını” sorgulayan kolektif bir oluşum. Farklı bir parti deneyimi olacağı kesin.

Maktub by Satori

Yer: Beykoz Kundura

Tarih: 22 Aralık

Elektronik müzik ve meditasyonun bir araya geldiği deneysel bir performans desek yanlış olmaz sanırım. Organizasyon Chill Out Festival’e ait. Görsel şov, danslar ve müzikle egzotik bir gece isteyenler not etsin.

Fazıl Say Truva Sanatı İstanbul Promiyeri

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 22 Aralık

Fazıl Say konseri varsa üzerine bir şey yazmaya gerek yok ama bu yeni eseri Truva Sonatı’nın prömiyeri o yüzden özel. Biletlerin tükendiğini söylememe gerek yok sanırım. Kim aldıysa onların peşinde gezmeye başlayın.

NOEL

Zorlu Yılbaşı Festivali

Yer: Zorlu Center

Tarih: 1-31 Aralık

Yılbaşı denince hediye alışverişi olmazsa olmaz. Tüm AVM’lerde bir festival havası olacak ama Zorlu bunu her yıl biraz üst seviyelere taşıyor. Meydan katında tüm ay boyunca Yeni Yıl Köyü adı altında standlar olacak. 21-23 Aralık’ta ise konserler dizisi var. Emir Ersoy, İskender paydaş & Defne Samyeli, Evrencan Gündüz, Can Bonomo sahne alacak isimler. Hediye alışverişini bu günlere denk getirmek isteyebilirsiniz.

Splendid Winterfest

Yer: Splendid Palas Büyükada

Tarih: 7-8 Aralık

Hafta sonunu Büyükada’da geçirmek için bir sebep! Splendid Palas’ı yılbaşı süsleriyle görmek de ayrı bir güzel. 2 gün sürecek festivalde yılbaşı süsü atölyeleri, söyleşiler, hediyelik eşyalar, yiyecekler, tatlılar olacak.

Kolektif Winter Market

Yer: Kolektif House Levent

Tarih: 6 Aralık 11.00 – 19.30

Kolektif House bünyesinde reflect, Y.orstruly, Paper Street Co, Cocodema, gugiko, Midori Boutique  gibi tasarım markaların satışları olacağı yeni yıl hediye alışverişine uygun bir etkinlik. 18.00 itibarıyla da happy hour dans müzik olacakmış.

Handmade Istanbul Holiday Market

Yer: St. Helena Chapel / Tepebaşı

Tarih: 9 Aralık

Christmas market gezmek için illa Hristiyan olmanız gerekmiyor. O ruhu yaşamak tüm dünya insanlarına açık. Mültecilere yardım için St George Hostel’ine yardım amaçlı düzenlenen bu pazarda Christmas’a özgü el işi hediyelikler, yiyecek, içecekler bulabilirsiniz.

Bomonti Kermes

Yer: Bomonti Fransız Fakirhanesi

Tarih: 15 Aralık 10.00 – 16.00

Christmas Market olayına girilecekse Hristiyanların yaşadığı mahallelerde girmek en lokal hali olabilir. Üstelik amaç yardımlaşmaysa daha da güzel. Bomonti’de, fakirlerin küçük rahibeleri tarafından huzur evini sürdürebilmek amacı ile para toplanması için .El sanatları, kek ve kurabiye, giysi, kitap, cd ve dvd, çocuk oyuncakları vb. satışlar olacak.

Konfeti ve Minyatür Ağaç Tasarımı Atölyesi

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 22 Aralık

Çocukların yeni yıl süslerini kendilerinin hazırlayabileceği eğlenceli bir atölye. Konfeti ve kağıttan minyatür çam ağacı ışıklandırması yapılıyor. 7-12 yaş aralığına uygun

Noel Turu

Yer: Tünel civarı

Tarih: 29 Aralık

Noel Turu adı altında çocuğunuzla İstanbul’un en tarihi mahallesini gezebileceğiniz eğlenceli bir gezi turu. Gezi, Tünel Meydanı’ndan başlayıp Galata Kulesi’ne tırmanma, Komando Merdivenleri, kilise ziyareti, öğle yemeği, Rüstem Paşa Han’da heykel atölyesi gibi deneyimler kapsıyor.

SERGİ

Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Tarih: Nisan 2019’a kadar

Sabancı Müzesi’nden yine kaçırılmaması gereken bir sergi. 20.yüzyıl sanat tarihinin en heyecan verici dönemine tanık oluyorsunuz. Dünyanın en önemli Rus Avangardı koleksiyonu Costakis Koleksiyonu’nun yanı sıra sanat tarihinin ikonik eserlerinden Siyah Kare’nin yaratıcısı KAzimir Malevich, sanatsal kuramda öncü Vladimir Tatlin, Alexander Rodschenko, Olga Rozanova, Lyubov Popova gibi önemli isimler var. Sergi 14+ öğrencilere 5 tl, Çarşambaları ise ücretsiz.

Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı

Yer: İstanbul Modern

Tarih: 12 Mayıs’a kadar

 “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” adlı sergide, Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk profesyonel kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın (1932-1995) yapıtlarına yer veriyor. Moran, 1950’li yılların başında yapıtlarını üretmiş, en önemli fotoğrafçılarımızdan biri. 1950’den 1962’ye kadar olan dönemde, ömrünün toplam 12 yılını fotoğrafa adayan sanatçı, kendisinden sonra gelen kuşakların fotoğraf yaklaşımlarına önemli katkılarda bulunmuş. Bu sergiyi gezmişken modern heykelcilik Anthony Cragg: İnsan Doğası sergisinin de 24 Ocak’a kadar olduğunu hatırlatalım.

BASE İstanbul

Yer: Galata Rum Okulu

Tarih: 20-23 Aralık

BASE, Türkiye’nin ilk kolektif Güzel Sanatlar Fakülteleri yeni mezunlar sergisi olma niteliği taşıyor. Mamut Art gibi bu sergi de genç sanatçıları erkenden keşfetmeye ve onlara bir kapı açmaya yönelik. Koleksiyonerler için güzel bir yatırım alanı.

Parajanov Sarkis ile

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 13 Aralık – 17 Mart

Pera Müzesi’nde bu ay yepyeni bir sergi var. Şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un çok yönlü çok kültürlü görsel sanatlar dünyasından tüm dönemlerini bir araya getiren bir seçki ilk kez Türkiye’de. Gelenekselden pop art’a uzanan geniş bir yelpazede, çarpıcı özgünlüğüyle ürettiği, kolajlardan film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere, resimlere, mozaiklere, objelere, fotoğraflara, çok sayıda yapıtın yer aldığı sergi sanatçının zengin dünyasına ışık tutuyor.

DİĞER

Sessiz Sinema Günleri

Yer: Fransız KM, Akbank Sanat, Kadıköy Sineması, Bomontiada ALT

Tarih: 5-9 Aralık

İsmine aldanıp 3 kelime yerli yabancı? şeklinde oynadığımız sessiz sinema oyunu geliyor diye heyecanlanmayın. Sessiz sinemanın yeni restore edilmiş seçkin örneklerini sinemaseverlerle buluşturan bir etkinlik. Bu yılın ana teması teknoloji  dahilinde dijitalleşme, teknoloji ve film arşivciliği gibi konuların ele alınacağı festivalde her zaman olduğu gibi filmlere canlı müzik eşlik ediyor. Festivalin konukları arasında yer alan yerli ve yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler filmlere özel birer sunum yapıyor. Festival bu yıl ayrıca, açılışı önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan Sinematek/Sinemaevi ile ortak bir gösterim düzenliyor.

Journée Pâtisserie et Boulangerie

Yer: Hilton İstanbul Bosphorus

Tarih: 8 Aralık

Fransa’nın dünyaca ünlü tatlı & pâtisserie kültürünün Türkiye’deki profesyonel temsilcileri ve bu kültürün sevenleriyle buluşacağı Hybrid’in tematik etkinliği “Journée Pâtisserie et Boulangerie” tatlı komasına sokabilir. Bu sene geçen seneki atölyeler ve tadımlara ek olarak sürpriz konuklar da sizleri bekliyor ama tatlılar dururken ilginizi çeker mi bilemem.

England Is Mine

Yer: Babylon

Tarih: 30 Aralık

2018’in son pazar aktivitesi. Garanti Caz Yeşili, #içindencazgeçenfilmler serisi ile müzik odaklı sinema filmlerini izleyicilerle buluşturuyor. Oscar ve Bafta adayı Mark Gill’in yönetmenliğini üstlendiği England Is Mine, izleyiciyi müzik tarihinin öncü alternatif rock gruplarından The Smiths’in kurulmasına uzanan günlere götürüyor. 1970’lerde Manchester’da geçen hikaye, Morrissey’in yürüdüğü sokakları, ilham aldığı müzikleri, kitapları; dönemin atmosferini izleyebileceksiniz.

Kundalini 101

Yer: Zorlu PSM Atölye

Tarih: 30 Aralık

2018’in tüm negatifliğinden arınmak için ideal atölye. Kundalini Yoga asanalar, meditasyon, nefes teknikleri ve mantralardan oluşan, kendimizi tam potansiyelimize uyandırmamıza izin veren bir farkındalık yogası olarak biliniyor. Gurmukh Kaur Khalsa’nın öğrencisi İpek Tiryaki tarafından gerçekleştirilecek bu atölye ile 2019’a farkında bir şekilde girebilirsiniz.

 

2018 Biterken Şehir Etkinlikleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir