Spread the love

Eylül demek İstanbul’a hoş geldiniz demek. Okullar açılır, izinler biter, hava bir güzel kıvamına gelir ve kendimizi sokağa atarız. İşte bu yüzden bu ay yok yok İstanbul’da! Teraslar, bahçelerin, açıkhava konserlerinin son demleri olduğu için pek kıymetlidir Eylül. Bu seçki çok küçük bir parçası diyebiliriz. Bilet sitelerini kurcalamaya başlayın. İşte Eylül etkinlikleri…

MÜZİK

Rhye

Yer: Salon İKSV

Tarih: 8-9 Eylül

Heyecanla beklediklerimden. Californialı R&B kolektifi Rhye yeniden geliyor hem de 2 gece. R&B dendiğine bakmayın gayet dinlendirici, egzotik ezgiler. The xx, catpower sevenler bunu beğenir diyebiliriz. The Fall dinleyin aa bu o mu diyeceksiniz.

Pilli Bebek

Yer: Dorock XL

Tarih: 7 Eylül

Ankaralılarda ayrı bir yeri vardır Pilli Bebek’in. Kısaca gençliğimiz diyelim. Dorock XL sahnesine de yakışır.

İstanbul Rooftop Festival

Yer: Anton Peran, Backyard, Birdy Pera, Georges Hotel Galata, KLEIN.garten, Mentha – Monkey Bar, Nest Karaköy, Ravouna 1906, Spago İstanbul, SuB Karakoy Hotel, Swissotel the Bosphorus 16 Roof,After Hours: Klein ve Flamme

Tarih: 8 Eylül

Rooftopa doyabileceğiniz yegane gün. Eylül ortasına kapanır zaten. Yoğun bir DJ programı ve oradan oraya geçmeli tam bir damdan dama gece gezmesi. Bu sene mekanlar daha da çoğalmış iş zor. Ama KLEIN Garten’da günbatımı, Karaköy, Pera devam edip Swissotel ve oradan afterlarla bitirmek güzel bir rota olabilir. 

Bach & Balkan Konseri

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Tarih: 11 Eylül

Yaz bitmeden Sabancı Müzesi terasının keyfi çıkarılmalı. Çağdaş Avrupa’nın en eski barok orkestrası Hortus Musicus’un şefi ve kemancısı Andres Mustonen’in triosu ile birlikte vereceği konserde Bach müziğinden Balkan müziğine bir geçiş sunacak. İki apayrı ve etkileyici müziğin birleşimi güzel bir deneyim olabilir.

Chill Out Festival

Yer: Garden Fiesta

Tarih: 15-16 Eylül

Önce yer değiştirdi sonra hava şartlarından ertelendi derken sonunda Chill Out Festival İstanbul’da sezonu kapayacak. Hem de 2 geceyle. Yeri de giderek uzaklaşıyor. Dibine kadar chill diyorlar. Programı sayfasından takip edebilirsiniz.

Turkcell Platinum İstanbul Night Flight Konserleri

Yer: Aya İrini

Tarih: 8 Eylül – 29 Ekim

Turkcell Platinum Istanbul Night Flight konserler serisi Topkapı Sarayı’nın 1. avlusunda bulunan, Türkiye’nin ilk müzesi olarak bilinen ve ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden olmakla birlikte hali hazırda anıt müzesi olarak formunu korumaya devam eden Aya İrini’de gerçekleşecek. Sırf ambiyansı yeter bu konserlere gitmeye diyebiliriz. 20 Mayıs Raul Midon, 26 Mayıs ilk kez bir araya gelen Imamyar Hasanov & Mercan Dede & Mısırlı Ahmet & Cenk Erdoğan § Chamber Orchestra, 8 Eylül Marc-Andre Hamelin, 15 Eylül Valentina Lisitsa, 22 Eylül David Fray, 29 Eylül Karsu, 30 Eylül Gidon Kremer sahne alacak. Mehmet Aslantuğ ve Ağır Roman film müziklerinden tanıdığımız Yusuf Taşkın da bu gecelere konuk olacak. Konser öncesinde de bahçede lounge sahnesinde tanınmış isimlerden mini konserler olacak.

Warhaus

Yer: Salon İKSV

Tarih: 14-15 Eylül

Belçikalı indie rock grubu Balthazar’ın sesi ve yüzü Maarten Devoldere’nin solo projesi Warhaus Garanti Caz Yeşili kapsamında 2 gece sahne alıyor. Grup’un üyelerini tek tek getiriyor Salon. Modern dönem Nick Cave ve PJ Harvey’inden aşka ve hayata dair karanlık ve romantik masallar diye tanımlamışlar.

Harbiye Açıkhava Konserleri

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 30 Eylül’e kadar

Açıkhava konserlerinin son demleri tam gaz gidiyor. Candan Erçetin (11), Kenan Doğulu (14), Goran Bregovic (15), Buika (16), Despina Vandi (17), Sertab’ın Müzikali (19,26), Senfonik Divalar – Nilüfer (22), Rock Müzikaller (24) Selami Şahin Eskimeyen Şarkılar (30) en gidilesi konserler olarak seçtiklerim sanırım tamamı diyebilirim.

Fizy İstanbul Müzik Haftası

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 21-23 Eylül

Çok festivaller gördük böyle Türkçe Pop festivali galiba bir ilk. Her güne illa ki bir şekilde herkesin sevdiği bir isim var. Tabii insan 3’ünde birleştirip tek gün çıkarmak istiyor ama organizatörler yemez. Ekteki fotoğrafta lineup görebilirsiniz.

Cecillia Krull

Yer: Salon İKSV

Tarih: 21-22 Eylül

Bir dizi hayatımızı değiştirdi resmen. Adını bilmediğimiz bu ablamız La Casa de Papel’in jenerik şarkısını seslendiren İspanyol caz müzisyeni. Kadın 7 yaşından beri şarkı söylüyormuş ama işte diziyle gelen ün onu taa Salon’a bile getirdi. Fanlar artık soldout yapar. Şaka maka güzel ses sonuçta, izlenir. Jenerik çalınca çıkarırız iphoneları bir güzel.

Niyaz: The Fourth Light Project ft. Azam Ali

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 27 Eylül

Sufi şeyler ışık oyunlarıyla birleşince gerçekten etkileyici oluyor. Mercan Dede benzer işler yapıyordu. Bunu da merak ediyorum. Elektroakustik tarzları ile öne çıkan Niyaz, interaktif görsel tasarımcı Jerome Delapierre ile birlikte ortaya koydukları “The Fourth Light Project” işinde alışılmışın dışında sürükleyici, birden fazla duyuya hitap eden performansıyla izleyicilerle buluşuyor. The Fourth Light multimedia projesi, İran, Türkiye ve Hindistan elektroakustik müzik kültürünü buluşturan Niyaz’ın en yeni projesi.  

L’imperatrice

Yer: Zorlu STUDIO

Tarih. 28 Eylül

Fransızlar bu işi biliyor. Son yılların dikkat çeken disco, funk ve soul etkili Fransız elektronik müzik akımında önemli bir yere sahip olan L’Impératrice geliyor.Şarkıları ile dinleyenleri güneşli yaz günlerine ve yıldızlı gökyüzüne doğru galaktik bir yolculuğa çıkarma vaadi var. Yaz biterken iyi gider.

Meshrou’ Leila

Yer: Salon İKSV

Tarih: 28-29 Eylül

Indie olacaksa böyle olsun az biraz Arap ezgileriyle coşalım. Meshrou’ Leila Beyrut’tan çıkma bence saykodelik bir indie rock grubu. Sözlerini anlamıyoruz ama baya politik olaylara gömmeli, LGBT dostu şarkılarmış. Soldout potansiyelli gruplardan.

BurAda Müzik Var

Yer: Moda Kayıkhane

Tarih: 28 Eylül – 7 Ekim

Yolları Ada ile kesişen müzisyenlerin bir araya geldiği bir konserler dizisi başlıyor.Ada Müzik Günleri’nde 10 gün boyunca iki ayrı sahnede gerçekleşecek performansların yanı sıra, müzik sektörünün güncel konularına dair sunum ve tartışmaların yapıldığı oturumlar gibi farklı etkinlikler de yer alacak.

28 Eylül: Grup Gündoğarken f Vasiliki Papageorgiou – Ezgi Aktan – Birsen Tezer f. Aylin Aslım – Kollektif İstanbul

29 Eylül: Burcu Tatlıses – Bülent Ortaçgil – Bulutsuzluk Özlemi

SAHNE

Damdaki Kemancı

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 26-27 Eylül

Broadway’in en uzun soluklu 15 eserinden biri Damdaki Kemancı, Zorlu PSM prodüksiyonuyla sezon boyunca izlenebilecek. Yıllardır sahnelenen bu müzikalin bir de bu versiyonunu izlemek lazım.

SİNEMA

Açıkhavad Popcorn Kokusu Var

Yer: Swissotel Bosphorus

Tarih: 10, 17, 24 Eylül

Açıkhava sinemalarının en romantiği bu olabilir. Sultan Park’ta dev ağaçlar arasında bir yanınızda boğaz, dev şezlonglar, popcorn, içki ve perde de birbirinden güzel fimler. Son 3 gösterimi kaçırmayın. The Nice Guys (10), Arrival (17), American Hustle (24). Biletler 65 TL.

UNIQ Açıkhava Film Festivali

Yer:UNIQ

Tarih: 18 Eylül’e kadar

UNIQ’te yakın zamanda gösterime girmiş sağlam filmler var. Şuraya bırakıyorum. Unutmayın son açıkhavalar. Daha (10), Paramparça (12), Mug (13), Köpek Dişi (14), Kutsal Geyiğin Ölümü (15), Loving Vincent (16), Kırık Bir Aşk Hikayesi (18)

SERGİ

Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Yer: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Tarih: 20-23 Eylül

Geldik yılın ışıklı eserlerin önünde instagram yapmalı gününe. Milletimizin çağdaş sanat anlayışı bu olduğu için diyorum. Yoksa Bbu yıl 13. kez gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul, bölge galerilerinin yanı sıra Avrupa, Amerika ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyonerlerini de bir araya getirerek İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapıyor.

Islık Çalan Adam

Yer: Ara Güler Müzesi

16 Ağustos’ta Ara Güler’in 90. yaş gününde Bomontiada’da Ara Güler Müzesi “Islık Çalan Adam” sergisyle açıldı. Güler’in 70 yıllık arşivnden fotoğaf, hikaye, video ve maket kitaplarına oluşan seçki mutlaka görülmeli.Lokal Hayat olarak gittik, gördük Instagram hesabımızdan da paylaştık. Böyle değerli bir fotoğraf sanatçısına ve müzesine sahip olduğumuz için şanslıyız.

 

 

Eylül’de Şehirde Neler Oluyor?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir