Spread the love

Şubat en kısa ay ama sonu gelmeyen etkinliklerle size 3 ay hissettirebilir. Malum Sevgililer Günü de var sırf 14 Şubat için bile ayrı başlığımız var. Bekarlara da sonsuz seçenek var. Bahara kadar sürecek pek çok oyun ve sergi de bu ay açılışını yapıyor. Alice Müzikali bunlardan biri. Şehre bir yeni caz kulübü de geldi Zorlu PSM içinde: Touché. Onun programı da 12’sinde açıklanıyor. Kısa Şubat’ın kısa seçkisini de şöyle bırakalım…

MÜZİK

Khruangbin

Yer: Salon İKSV

Tarih: 8-9-10 Şubat

The Guardian onlar için “Hüzünlü soul ve slow-motion funk tınılarının buluştuğu egzotik bir Tarantino filmi soundtrack’i gibi” benzetmesi yapmış. Çok doğru bir tanım. İçinize huzur veren her manzaranın fonuna yakışan müzikler yapıyorlar. Tekrar İstanbul’a gelmeleri hem de 3 gün sahne almaları süper bir haber. Tabii ki biletler çoktan tükendi ama kapılarda beklemeye değer.

Aysel Gürel 90. Doğum Günü Kutlaması

Yer: Mecra

Tarih: 8 Şubat

Aysel Gürel gibi çılgın bir kadının doğum günü partisi tabii ki çılgın olacak. Bir kere Aysel Gürel şarkıları çalacak olması yeter. Mecra denen mekanda da sık sık queer partileri oluyor. Baya renkli olacağı kesin.

Bob Marley Doğum Günü

Yer: Babylon

Tarih: 9 Şubat

Sevginin ve barışın temsilcisi Bob Marley’in 74. doğum günü bu yıl da Babylon’da reggae partisiyle kutlanıyor. Genjah, Sattas, Dub Again gibi reggae temsilcileri sahnede olacak. Marley şarkılarını seviyorsanız kaçırmayın.

Sarah Chang

Yer: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Tarih: 9 Şubat

Dünya çapında kendini kanıtlamış kemancılardan Sarah Chang ünlü İngiliz piyanist Ashley Wass ile sahne alacak. Kulaklara baya iyi gelecek türden bir müzik ziyafeti için not edebilirsiniz.

Büyük Ustaya Saygı: Fatih Erkoç & CRR Senfoni Orkestrası

Yer: CRR Konser Salonu

Tarih: 17 Şubat

Fatih Erkoç’u Marina Yacht Club’da Sinatra şarkıları söylemeyecek bu sefer. Şef Orçun Orçunsel yönetiminde CRR Senfoni Orkestrası ile sahne alıp eserlerini klasik müzikle harmanlayarak seslendirecek. Tam da kendisini görmek istediğimiz bir konseptte konser.

Karsu

Yer: Moda Kayıkhane

Tarih: 20 Şubat

Kayıkhane’nin bu ayki en ilgi çekici konuğu Karsu. Yurt dışında daha çok sahne alıyor olabilir Türkiye’de olduğunda da hep yazıyoruz. Yükselen bir caz sesi. Dolunaya da denk geliyorsa Moda’da tadından yenmez.

Kurt Cobain Doğum Günü Kutlaması

Yer: Zorlu Studio

Tarih: 20 Şubat

Görünen o ki müziğin efsaneleri Şubat’ta doğmuş. Bir doğum günü partisi de Kurt Cobain için geliyor. Hem de dünyada artık kendini kanıtlamış Nirvana Tribute Band ile. Öyle ki Nirvana’nın bateristi Aaron Burckhard’ın “Nirvana’ya en yakın şey!” olarak tanımlamış grubu. E artık Nirvana olmadığına göre en yakın şey için bu kutlamaya gidilir.

Hooverphonic

Yer: Zorlu PSM Studio

Tarih: 27-28 Şubat, 1 Mart

Mad About You şarkısı özellikle herkesin diline takılmıştır. 90’ların ortasından beri  Belçikalı trip hop grubu olarak hayatımızdalar. Türkiye’de ciddi bir kitlesi var o yüzden de 3 gece üst üste sahnedeler. Birini yakalayın.

İstanbul Soundscape Project: Haydarpaşa’da Bir Gar #2

Yer: Arkaoda

Tarih: 24 Şubat

Şehrin seslerinden farklı bir deneyim sunan bir etkinlik. Bu sefer Haydarpaşa Garı’nın seslerini getiriyor. Etkinlikte kent yaşamında duyabileceğimiz seslerin yanında, Haydarpaşa Garı ile anılabilecek ‘ayrılık’, ‘kavuşma’, ‘başlangıç’, ‘bitiş’, ‘yolculuk’ ve ‘İstanbul’ gibi bağlamlarla üretilen eserlerle birlikte Haydarpaşa’nın akustik çehresini dinlerken, senelerdir duymadığımız tren düdüklerine ve gar etrafındaki doğal hayatın sessel katkılarına kulak misafiri olabileceğiz. Onun üstünde ses sanatçısının mekan için besteledikleri eserleri çalacağı geceye, iki Alman mimar tarafından tasarlanmış bu yaşayan binayla duygusal bağı olan, tren yolculuklarını seven ve şehrin raylar üstündeki akustik ekolojisini merak eden herkes gidebilir.

BİFO ile Bir Dünya Prömiyeri

Yer: Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium

Tarih: 28 Şubat

BİFO’nun siparişi ile Kamran İnce tarafından kaleme alınan yapıtın dünya prömiyerinin gecesi İnce repertuvarından seçkilerle tamamlanacak. Ülkemiz seslerini çağdaş müzikle ustaca birleştiren İnce’nin yapıtlarında BİFO, solist Evelyn Glennie’ye eşlik edecek.

SEVGİLİLER GÜNÜ

TangoNEVA Sevgililer Günü Konseri

Yer: Zorlu PSM Sky Lounge

Tarih: 14 Şubat

Sevgililer Günü’nde aşkın dansı tango ile romantizme son noktayı koyabilirsiniz. İstanbul Devlet Senfoni, İstanbul Devlet Opera ve Bale, Borusan İstanbul Filarmoni ve Tekfen Filarmoni orkestralarının kıymetli altı üyesinden oluşan TangoNEVA müzisyenleri, uzun yıllara dayanan klasik müzik alanındaki deneyimlerini Tango türüne taşıyorlar. Böyle özel bir gün için anlamlı bir etkinlik olacaktır.

Enbe Orkestrası

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı

Tarih: 14 Şubat

Ne hediye alacağım derdi yaşıyorsanız bu konser direkt özel bir hediye olabilir. Zaten fiyatı da tuzlu yani amaan konser mi aldın bana demez sevgiliniz. Yalı var, boğaz var, aşk şarkılarıyla Enbe var, özel menü var. Mükemmel hediye.

Dany Brillant

Yer: Zorlu PSM Sahnesi

Tarih: 14 Şubat

Dany Brillant’ın burada inanılmaz bir kadın seyirci kitlesi var. Sevgililer Günü değil de Kadınlar Günü’nde çıksa daha mantıklı olurmuş. Fransız aşk şarkıları, romantizm gibi kulağa gelse de sahnesinde çılgınlar gibi eğlendirebiliyor. Hatun kişinizi adama kaptırmazsanız eğlenebileceğiniz bir etkinlik.

Bülent Ortaçgil & Birsen Tezer

Yer: Dorock XL Beşiktaş

Tarih: 14 Şubat

Slow şarkılar olunca sevgili konseri gibi düşünülüyor ama aslında o şarkılar hep aşk acısı falan. Neyse Birsen Tezer ile ilişkiyi gözden geçirirken belki Bülent Ortaçgil’in daha mutlu şarkılarıyla aşka gelebilirsiniz. Sonuçta romantik bir atmosfer vaat ediyorlar.

Jay Jay Johanson

Yer: Zorlu PSM Studio

Tarih: 14-15 Şubat

So tell the girls that he is back in town! Jay Jay Johanson’un İstanbul’a 8756982’inci gelişi olabilir. O bizi biz de onu çok seviyoruz. Bir nesli trip hop ile tanıştırdı diyebiliriz. Son albümü Looking Glass, Vol.2 ile ilk kez geliyor. 14 Şubat biletleri tükenmiş, zaten biraz daha yalnızlar için şarkılar. İdeali 15’i gitmek olur.

BURN presents: The Gardens of Babylon Valentine’s Day Istanbul

Yer: KLEIN

Tarih: 14 Şubat

Sevgililer Günü’nde romantizm yerine dans edip eğlenmek istiyorsanız bu parti size göre. Müziği gerçeküstü bir görsel performansla birleştiren spiritüel deneyim The Gardens of Babylon, 3.kez İstanbul’a geliyor. Dünyaca tanınmış DJ’lerden oluşan lineupla farklı bir 14 Şubat deneyimi.

SAHNE

Alice

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 7 Şubat’tan itibaren

Herkes merakla bu müzikali bekliyor. Biletler Mayıs’a kadar tükenmiş durumda. İlk kez sahnelenen bir müzikal neden aşırı ilgi görürün cevabı ise muhtemelen Serenay Sarıkaya ve bir takım celebrity isimlerin rol alması. Hikaye zaten belli Lewis Carroll Alice Harikalar Diyarında okumayan, etkilenmeyen yoktur. Serenay’ın Fi dizisindeki performansından herkes bir müzikal bekliyordu. Bekleneni karşılayacak mı göreceğiz. Şubat’ta takipte kalıp yaza biletinizi alırsınız artık.

Sen Balık Değilsin Ki

Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat – LOCA

Tarih: 9 Şubat

Oktay Rifat’ın “Ahmet” şiirinin temelini oluşturduğu Sen balık değilsin ki, 2010’da Peniche Anaco (Fransa) ve İstanbul DansPlatform’un desteğiyle, Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda üretildi.  Bugüne kadar 40’a yakın şehirde sokaklarda, parklarda, evlerde, cafelerde, derneklerde ve sahnelerde 200’den fazla sahnelendi. İkinci kez de Loca’da izleyiciyle buluşuyor.

Hayvan Çiftliği

Yer: DasDas

Tarih: 10 Şubat

George Orwell’in sayısız kes sahneye ve sinemaya uyarlanan ölümsüz eseri DasDas’da. Yönetmenliğini Yiğit Sertdemir’in yaptığı oyunda Altıdan Sonra Tiyatrove D22’den toplam 15 oyuncu yer alıyor. Her dönem sahnelenip aynı etkileri bırakabilecek bir eser.

Gece Sempozyumu

Yer: Zorlu PSM Sky Lounge

Tarih: 19-20 Şubat

Sahne tasarımıyla dikkat çeken bir performans aynı zamanda Sky Lounge’da sahnelenecek ilk tiyatro prodüksiyonu. Eric De Volder’in oyunundan sahneye uyarlanan, yönetmenliğini Mesut Arslan’ın üstlendiği performans, sahne tasarımı, seyirciyle kurduğu ilişki ve anlatısıyla öne çıkıyor.

Don Kişot’um Ben

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 19 Şubat

Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot, Bulgakov’ın dönemini yakalayan uyarlaması üzerinde yükselen yepyeni bir metinle bir defa daha düşüyor yollara. Bu uyarlamada Ozan Güven’i değirmenlere karşı savaşırken göreceğiz.

SERGİ

Kağıt

Yer: Pilevneli Mecidiyeköy

Tarih: 12 Şubat – 24 Mart

Geçtiğimiz ay açılış sergisiyle büyük ilgi gören Pilevneli Mecidiyeköy ikinci sergiyi 12’sinde açıyor. Project’in “KÂĞIT” başlıklı ilk sergisi, Türkiye çağdaş sanatından 100’ün üzerinde ismin kağıt işlerinden oluşan bir seçkiyi sunacak.

İplikten Çözülenler

 Yer: İstanbul Modern

Tarih: 22 Şubat – 7 Temmuz

İstanbul Modern’in yeni büyük sergisi bu ayın sonunda geliyor. “İplikten Çözülenler”, tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan ve tekstil aracılığıyla küresel anlatıların peşine düşen 25 çağdaş sanatçının nesne, resim, yerleştirme ve videolardan oluşan çalışmalarını bir araya getiriyor. 

DİĞER

Chocolate Market

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9-10 Şubat

Mutluluk dağıtan bir etkinlik. En sütlüsünden en bitterine, en fıstıklısından en fındıklısına sayısız çeşit çikolatanın sunumunu yapacak olan 20 farklı butik ve markanın endorfin cümbüşüne eşlik edeceği Chocolate Market’ta workshop’lar, canlı performanslar, çocuklara özel atölyeler ve fazlası olacak. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Fuaye, Sky Lounge ve Amfi 2 gün boyunca çikolata kokacak.

Kadıköy Kış Festivali

Yer: Barış Manço Kültür Festivali

Tarih: 9-10 Şubat

Türkiye Gençlik Akademisi Kadıköy Belediyesi desteğiyle gerçekleştirilen Kış Sanat Festivali’nde söyleşiler, gösteriler, atölyeler, konserler var. Melis Danişmend konseri, Ercan Kesal söyleşisi öne çıkanlar.

Şubat Etkinlikleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir