Spread the love

İstanbul’un en güzel zamanları kapıda. Tatil sezonu başlamadan güzel havalarda doya doya bir şehir hayatı için Nisan ideal bir ay. Festivaller, konserler de giderek artıyor. Özellikle Nisan’ın incisi Film Festivali ve Uluslararası Caz Günü atlanmamalı. Kısaca benim Nisan seçkilerim…

Festival

 

37.İstanbul Film Festivali

Yer: Atlas, Beyoğlu, City’s, Rexx, Kadıköy Sineması, Zorlu, Pera Müzesi Oditoryum

Tarih: 6-17 Nisan 2018

Yılın o günü geldi çattı. Yıl  boyu hiç sinemaya gitmeyip festival zamanı bilet satışa çıktığı ana saat kuranlardan mısınız? Benim kapabildiğim biletler You Were Never Really Here, Isle of Dogs, My Generation, Grace Jones: Bloodlight and Bami ve Abracadabra. Vodafone Red 1+1 kampanyası yapıyor, öğrencilere ise hafta içi gündüz 1 TL’lik kontenjanlı biletler konmuş. Tabii siz bu satırları okuduğunuzda çoğu film soldout olmuş olacak ama şansınızı denemeye değer. Pek çok gelemeyen oluyor ve film başlamadan önce boş koltuklar satışa sunuluyor. Festivalin kuyruğu da sadece sinema severlerle bir filmi ilk kez izleme heyecanı da bambaşka. Programa buradan bakabilirsiniz.

37.İstanbul Film Festivali

Sonar İstanbul

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 6-7 Nisan

Elektronik müzik severler buraya. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk kez düzenlendi. Bu sene daha iddialı bir line up var. Şöyle sıralarsak: Ahu, Analog Kültür Experiment, Black Coffee, Booka Shade, Courtesy, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Erol Alkan, Fatboy Slim, Fatima Yamaha, Ferhat Albayrak, Flava D, Forest Swords, Gas, Honey Dijon, Islandman, Jon Hopkins, Joseph Capriati, Kerem Akdağ, Lanark Artefax, Levni, Magna Pia, Monality, Nosaj Thing, Pan-Pot, Rival Consoles, Roosevelt, Shigeto, Vessels, Vök, Zeynep Erbay ve Zozo yer alıyor. Ayrıca gün boyu seminerler, workshoplara da ücretsiz kayıt yaptırarak katılabilirsiniz. Bilet almak için buraya.

XJazz Festival

Yer: İstanbul, İzmir, Ankara

Tarih: 11-15 Nisan

Berlin merkezli XJAZZ Festivali dördüncü kez Türkiye’de sahnelenecek.11 – 15 Nisan tarihlerinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşecek festivalde Peter Broderick, Federico Albenese, Nico Sun, Matthias Meyer, Chapelier Fou, Olivia Trummer gibi uluslararası isimler sahne alacak. Festivalde bu sene konserlerin yanı sıra “XJAZZ Lab” adı altında atölye çalışmaları da var. Detaylar için sosyal medya hesaplarına bakabilirsiniz. Epey yoğun bir programı var. Benim seçtiklerim: 11 Nisan / Nardis Jazz Club / Christian Thome ft. Kaan Bıyıkoğlu & Matt Hall, 12 Nisan / Dorock XL / Davul Toplantısı, 14 Nisan / arkaoda / African Acid is the Future.

%100 Urban Music

Yer: KüçükÇiftlik Park

Tarih: 21 Nisan

KüçükÇiftlik Park’ın çimli alanındaki küçük festivaller hep daha keyifli oluyor. Bu da onlardan biri. Seri şeklinde devam eden %100 Urban Music konserleri kapsamında 21 Nisan’da  Intergalactic Lovers, Yasemin Mori, Kesmeşeker ve The Away Days sahne alıyor. Biletler için buraya.

Spor

 

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu

Yer: Sirkeci-Yenikapı

Tarih: 8 Nisan

Maraton şehri olmak mühim bir şey. 10km Sirkeci-Yenikapı arasında, 21km Sirkeci-Zeytinburnu arasında bol manzaralı güzergahta koşuluyor.Hafta sonu Yarı Maraton Fuar’ında geç kayıtlar da alınıyor.Sırf Tarihi Yarımada’nın büyülü atmosferini yaşamak için bile orada olmaya değer.

TEB BNP Paripas İstanbul Cup

Yer: Garanti Koza Park

Tarih: 23-29 Nisan

Türkiye’nin en büyük uluslararası tenis turnuvalarından TEB BNP Paribas Istanbul Cup’ta dünya yıldızları ile Türk şampiyonlarımız mücadele edecek. Geçtiğimiz sene Elina Svitolina’nın şampiyon olduğu turnuvanın bu seneki yıldız ismi Caroline Wozniacki. Ama bizim gönlümüzden geçen tabii ki Çağla Büyükakçay.

Sergi

 

Katmanlar

Yer: 42 MAslak Art Space Gallery

Tarih: 12-27 Nisan

Hasan Pehlevan, Ahmet Duru, Mehmet Çimen, Mehmet Ali Boran, Semih Zeki ve Gökhan Balkan’ın karma sergisi “Katmanlar”, ele aldığı kavramlarla 42 Maslak’ın İstanbul Çorap Fabrikası’ndan modern bir yaşam alanına dönüşümünü de tarihsel ve uzamsal bir bütünlük içinde yorumluyor.

İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi

Yer:Pera Müzesi

Tarih: 5 Nisan-26 Ağustos

Tam da Lokal Hayat’ın konseptine uygun bir sergi. Bu yüzden kaçmaz. Sergi, denizin İstanbul’da kent yaşamının bir parçası olması ve plaj kültürünün oluşması ile birlikte değişen toplumsal yapıyı gözler önüne seriyor. 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte kent halkının boş zaman değerlendirme normlarındaki değişime, toplumsallaşma kültürüne değiniyor; Cumhuriyet’in yaşam tarzındaki köklü dönüşümlerini simgeleyen bir belgesel niteliği taşıyor. Yine neleri kaybetmişiz diye ah geçireceğimiz bir sergi anlayacağınız.

Görünenin Ardındaki Singapur

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 5 Nisan – 20 Mayıs

Pera Müzesi bu ay mutlaka ziyaret edilecek anlaşıldı. Fotoğrafa ve Uzak Doğu kültürüne meraklıysanız ilginizi çekebilir.  Görünenin Ardındaki Singapur sergisi, yaşamını Singapur’da sürdüren fotoğraf sanatçılarının özgün bakış açılarıyla, ülkedeki gündelik hayatın “sıradan” kabul edilen manzaralarını izleyicilere sunuyor. Derinlikli bir araştırma niteliği de taşıyan sergi,  ülkenin bilinmeyen yüzünü, yerelden bir bakışla görünür hale getiriyor. Pera Müzesi sergilerine değinmişken ücretsiz ve 22.00’ye kadar gezebileceğiniz Uzun Cuma’yı da hatırlatalım.

Müzik

 

Barcelona Gipsy Balkan Orchestra

Yer: CRR Konser Salonu

Tarih: 8 Nisan

İşte kıpır kıpır bir etkinlik. Doğu Avrupa’nın geleneksel Roman, Balkan ve Akdeniz şarkılarını kendilerine özgü bir coşkuyla yorumlayan, dünyaca ünlü “Barcelona Gipsy Balkan Orchestra” 8 Nisan’da CRR sahnesinde İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Biletler için buraya.

Barcelona Gipsy Balkan Orchestra

 

%100 Arabesk

Yer: Cahide

Tarih: 9 Nisan

İstanbul Film Festivali kapsamında Türk sinemasının kült komedi filmi Arabesk de gösteriliyor. (9 Nisan 19.00 Beyoğlu Sineması)  Bunun şerefine aynı gece Cahide’de Türkiye’de arabesk müziğin en unutulmaz isimleri sinema dünyasından isimlerle sahneye çıkacak. Sanatçılar arasında Gülden Karaböcek, Tüdanya, İstanbul Arabesk Project, Ayta Sözeri, Demet Evgar, Serkan Keskin, Umut Kurt ve Melisa Doğu bulunuyor. Biletler için buraya.

Memo’nun doğum günü: Pozitif bir kutlama

Yer: Babylon

Tarih: 13 Nisan

Bize Babylon’u kazandıran “ulu”ğ insan Mehmet Uluğ’un doğum gününü çok sevdiği müzikle kutlamak bize düşer. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Babylon’da ücretsiz gerçekleşecek etkinlikte yolu Mehmet Uluğ ile kesişmiş insanlar bir araya geliyor. Barış için Müzik dinletisiyle başlayacak gece, konuşmalar, gösterimler, Sattas performansı ve DJ ile devam edecek.

Memo’nun Doğum Günü

MFÖ

Yer: DasDas

Tarih: 14 Nisan

MFÖ konserine gitmekten bıkacağımız bir gün olacak mı acaba? Her kesimin istisnasız dinlediği grup bu ay DasDas’da unutulmaz şarkıları dışından yeni albümleri Kendi Kendine’den ile de buluşuyor. Biletler için buraya.

Social Inclusion Band

Yer. Akbank Sanat

Tarih: 18 Nisan

Daha önce hiç denk geldiniz mi bilmiyorum Social Inclusion Band hayırseverliğin ötesinde bir deneyim. Düşler Akademisi’nde eğitim alan engelli öğrencilerin oluşturduğu grup profesyonel müzisyenlerle birlikte sahne alırken kendilerine de bir kariyer edinmiş oluyorlar. Güzel müzik garanti, gidip yaşamalısınız.

GoGo Penguin

Yer: Zorlu PSM Studio

Tarih: 21 Nisan

Sürekli buradalar, Türk olduklarından şüpheleniyorum. İngiliz deneysel caz üçlüsü GoGo Penguin, Şubat ayında çıkacak albümleri A Humdrum Star’ın tanıtım turnesi kapsamında buradalarmış bu sefer.

Nilüfer Yanya

25 Nisan

Yer: Babylon

Kendisini İngiltere’de Lattitude Festival’de “as bayrakları as” nidalarıyla izlemişliğim var. İsmine bakmayın, dinleyince Türk demezsiniz zaten Türk asıllı bir Londoner. Festival moduna biraz durağan kaçmıştı ama Babylon sahnesine yakışır. Dinlendirici bir sesi var. Indie severler not edebilir.

30 Nisan Uluslararası Caz Günü

Yılın en güzel günü. Ertesi günün resmi tatil olması da etken tabii ama bugün şehirde istediğiniz kadar caz dinleyebilirsiniz. Şöyle seçkilerime bakacak olursak:

Babylon’da Nels Cline’nın son projesi olan The Nels Cline 4 var. Salon İKSV’de Danimarkalı grup Girls in Airports (hayır grubun hepsi erkek) var.  Nardis, Susanna Aleksandra & Matt Hall Quartet’i ağırlıyor. Ama bugünü başka caz ayırayım derseniz aynı grup 28 Nisan’da da Badau’da çıkıyor. İstanbul’un en kendine has caz kulüplerinden Badau nasıl bugüne program koymamış anlamadım. Onlara da resmi tatil günü gibi bir şey olsa gerek. Zira önceki günleri de arka arkaya sağlam sahnelere ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

 

Nisan’da şehirde neler oluyor?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir