Spread the love

Bahar geldi sayılır, sonunda güneşi gördük evde duramayız. Kış sonrası bir etkinlik patlaması oluyor. Mart’ın ortasına gelmiş olsak da hala şehirde yapacak çook şey var. Kendi zevkime göre lokal seçkilerimi sıraladım diyelim. Buyrun bakalım…

Müzik

 

Jam Sessions

Yer: Bina, Aksi, Zeplin Kadıköy, Ağaç Ev, Arkaoda, Karga

Tarih: 9-31 Mart

Kadıköy barları Mart boyunca Jam Sessions etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte konserler, söyleşiler yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Bant Mag. Havuz / Bina’daki beş konserler sessionlar başladı. Jam Session kültürünün İstanbul’un her köşesine yayılmasını temenni ediyoruz.

Jam Sessions Kadıköy’de

Kenan Doğulu – İhtimaller

Yer: DasDas

Tarih: 18 Mart

Kenan Doğulu’nun caz projesi İhtimaller öyle pek sık seyirciyle buluşmuyor. Konserde Doğulu’ya piyanoda Ercüment Orkut ve Can Çankaya, kontrbasta Ozan Musluoğlu, davulda Mehmet İkiz ve Ferit Odman, trompette Şenova Ülker, saksofonda Engin Recepoğulları, trombonda Burak Dursun ve vokallerde Sibel Gürsoy ile Tuğba Önal eşlik ediyor. Geçtiğimiz Caz Festivali kapsamında Babylon’daki konser aşırı ilgi görmüş ve biletler anında tükenmişti. DasDas’daki için elinizi çabuk tutun. Bilet için buraya.

Opus Amadeus Oda Müziği Festivali

Yer: Aşkenazi Sinagogu, Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi, İstanbul Deniz Müzesi

Tarih: 19 Şubat- 26 Mart

Klasik müzik seviyorsanız 7. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali’nin başladığını duyuralım. İstanbul’un tarihi ve özel mekanlarında gerçekleşecek festivalin içeriği epey zengin. Buradan programa bakabilirsiniz.

St. Patricks Day

Yer: The Populist

Tarih: 16-17-18 Mart 

İstanbul’un tüm mahalleleri pub’larla dolup taşmaya başlayınca St.Patrick’s Day’i sahiplenmemiz de kaçınılmaz olacaktı. 17 Mart günü pek çok pub’da kutlamalar göreceksinizdir ama en iddialısı The Populist’ten geliyor. İrlanda’da sık tüketilen yiyeceklerden oluşan bir menünün hazırlanacağı partide İrlanda lezzetleri corned rosto dana sosis, yeşil oreo top cake ve ekstra sert Irish Lager servis edilecek. Çağlan Tekil (Cuma), Levent Şen (Cumartesi) ve Cihan Saldıran (Pazar) DJ kabininde olacak. Yeşillerinizi giyip kendinizi biraya bırakabileceğiniz bir gece.

IAMX

Yer: IF Performance Hall

Tarih: 31 Mart

İngiliz trip hop grubu Sneaker Pimps’in solisti Chris Corner’ın solo projesi olarak bildiğimiz IAMX, İstanbul’u seviyor anlaşılan. Burada da hatırı sayılır bir hayran kitlesinin olması da etken. 31 Mart’ta IF Performance Hall sahnesinde çıkacak, ajandalara kaydedilesi. Bilet için buraya.

IAMX Beşiktaş’ta

Selda Bağcan

Yer: Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih: 30 Mart

Biraz Selda Bağcan övmez miyiz? Bir insanın kendi sesini duyunca tüyleri diken diken oluyorsa bize de canlı izlemek düşer. Festival festival gezen Selda Bağcan halkı Bostancı Gösteri Merkezi’nde kucaklamak istemiş. 

Selda Bağcan Bostancı’da

Föllakzoid

Yer: Salon İKSV

Tarih: 27 Mart

Salon İKSV bu ay da adını hayatımızda duymadığımız, duysak da telaffuz edemediğimiz insanlar getirmiş. Nordik kimliği altındaki Şilili bu grup da birtakım saykodelik pop yapıyormuş. Tavsiyem spotify’da dinleyip çok sevdiğiniz grup gelmiş edasına bürünmeniz. Bazen cidden alışkanlık yaratıyorlar. Ya cidden nereden buluyorsunuz İKSV?

Nil Karaibrahimgil

Yer: Zorlu PSM Studio

Tarih: 21 Mart

Zorlu PSM Studio konserleri sanatçıyla daha çok etkileşim yaşanan, Babylon, Salon İKSV’ye bir alternatif olarak iyi oldu. Nil Karaibrahimgil de uzun bir aradan sonra burada konser verecek. Yeni şarkısını da söyleyecekmiş diyorlar. 

Fazıl Say

Yer: İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi

Tarih:22 Mart

22 Mart İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek Fazıl Say Beethoven’den Empresyonizme’nin biletleri hala satışta.

Moda Kayıkhane

Moda Kayıkhane açıldığı günden beri Moda’ya yeni bir soluk getirdi. Mart ayı boyunca baya zengin bir canlı performans içeriği var. 16 Mart Kalben, 17 Mart Birsen Tezer, 21 Mart Evrencan Gündüz, 22 Mart Yüzyüzeyken Konuşuruz ve 23 Mart Hey Douglas öne çıkanlar. Özellikle Yüzyüzeyken Konuşuruz’un yeni albüm konserini ve Hey Douglas ile saykodelik dans etmek için listeye alınası.

Babylon

Babylon önümüzdeki aylardı yakıp kavuracak isimler getiriyor. Mart’ın kalan günlerinde ise partilemeye adamış. 17 Mart’ta klasikleşmiş Oldies Goldies ve 31 Mart’ta milenyum kuşağı versiyonu Y2K Millenium Party nostaljik çoşmak isteyenlere ideal. Türkçe saykodelik şarkıların delisiyseniz de 24 Mart’ta Turkish Psychedelia: Altın Gün, Barış K, Grup Ses, Undomondo partisini kaçırmayın.,

Gösteri

 

Notre Dame de Paris

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9-25 Mart

Bu ayın en hit etkinliği bu olabilir. Victor Hugo’nun Notre Dame’un Kamburu’ndan uyarlanan Notre Dame de Paris müzikali orijinal dili Fransızca sahnelenmek üzere İstanbul’da. 21 performans için gelen ihtişamlı gösteri için tükenmeden bilet alın.

Notre Dame de Paris İstanbul’da

Sertab’ın Müzikali

Yer: UNIQ İstanbul

Tarih: 22 Mart, 31 Mart

Sertab Erener 25’inci sanat yılını kendi ismini taşıyan müzikaliyle kutluyor. Klasik bir konser yerine böyle değişik işler hep akılda kalıcı oluyor. Mazhar Alanson’un da evinin salonundaymışçasına yaptığı Mazharolmak1 projesi harikaydı. Sertab’ınki de bol dans ve müzik olacağı kesin. Bilet için buraya.

Sergi

 

Refik Anadol – Eriyen Hatıralar

Yer: Pilevneli Gallery

Bitiş tarihi: 17 Mart

Instagram sayesinde gitmiş kadar olduğumuz bu ayın en yoğun ilgi gören ve hatta uzatılan sergisi Refik Anadol’un Eriyen Hatıralar’ı. Anıları makine öğrenmeyle birleştirdiği fütüristik sergi dijitalin gücüyle ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor.

Refik Anadol Eriyen Hatıralar için son gün 17 Mart

Arter

Tarih:16 Mart – 15 Temmuz

Arter bu ay eş zamanlı iki sergiye ev sahipliği yapıyor. Can Aytekin’in Boş Ev ve Ali Mahmut Demirel’in Ada isimli sergileri 16 Mart’ta açılacak.

Borusan Contemporary

Yer: Perili Köşk

Bitiş tarihi: 19 Ağustos

Borusan Contemporary’de 3 Mart itibariyle iki yeni sergi ziyarete açıldı. Sergilerden ilki New Museum işbirliği ile Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın Esir adlı sergisi. Sergide sanatçının akustik veriyi soyut kompozisyonlara dönüştürerek dokunmuş tekstil işlerinden oluşan Negatif Entropi serisi, canlı olarak Twitter akışına göre toplumun genel ruh haline tepki veren ışık yerleştirmesi Meridyen (İstanbul), duvara gömülmüş jakuzi püskürtücülerinden basınçlı hava çıkaran Güçlü Dokunuş (Manu Dextra Sinistra, Yatay) adlı çalışması ve tahmin yürüten bilgisayar algoritmalarını kullanarak değişken duman görüntüleri üreten İnsan Sentezi (İstanbul) adlı video yerleştirmesi yer alıyor. İkinci sergi olan Alacakaranlık sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçkiyi sanatseverlere sunarken, 1985 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Metin Eloğlu’na selam veriyor. Hafta sonları 11.00-18.00 saatleri arasında Perili Köşk’te ücretsiz rehberli turlar olduğunu da hatırlatalım.

Mika Tajima: Esir

İstanbul Modern

İstanbul Modern 18 Mart itibariyle geçici binası Beyoğlu’na taşınıyor. Karaköy’deki yeriyle vedalaşmak isteyenler kaçırmasın. 3 yıl boyunca yenilenme olacak. Sanatçı ve Zamanı sergisini hala gezmediyseniz fırsat bu fırsat. Perşembe günlerinin de ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

Tiyatro

 

Kürk Mantolu Madonna

Yer: UNIQ Istanbul

Tarih: 19 Mart

Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu  Madonna nasıl bu zamana kadar sinemaya, tiyatroya aktarılmadı şaşarım. Kitabın etkisini yakalama korkusu olabilir. Bu yıl Tuba Ünsal’ın girişimiyle sahnelenen bu oyun kapalı gişe devam ediyor. Hatta Türkiye turnesinde. 19 Mart’ta ise UNIQ İstanbul’da. Sabahattin Ali aşığı olarak listeye heyecanla alıyorum. Biletler için buraya

Martı

Yer: Zorlu PSM, UNIQ Hall

Pürtelaş Tiyatro’nun sahneye koyduğu Anton Çehov’un unutulmaz eseri Martı, alışılmış oyun düzeninin dışında seyirciyi içine alarak kurgulanmış. Klasiğin farklı ve etkileyici yorumunu izlemek için biletlere bakın hızla tükeniyor.

Kafkas Tebeşir Dairesi

Yer: DasDas

Tarih: 28-29 Mart

Bertolt Brecht’in devlet tiyatrolarında da pek çok kez sahnelenmiş olan ölümsüz oyunu “Kafkas Tebeşir Dairesi” bu sefer Bertolt’un kurduğu Berliner Ensemble tarafından sahnelenecek.

 

Mart’ta şehirde neler oluyor?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir