Spread the love

Tatilcilik ayı Ağustos geldi. Son 2 hafta İstanbul olarak kapalıyız, o kesin. O yüzden bu ay kategorileri yerlere göre ayırdım, size tatil yerlerindeki belli başlı etkinlikleri de yazdım. Ama sayısız konser, festival var her yerde onu bilin. En ezilme izdihamı yaşamayacağınız belki Açıkhava konserleri olabilir. Beachlerde insan insan üstü olacaktır korkarım. Ağustos’un ilk haftaları da İstanbul için açıkhava etkinliklerinin yoğun olduğu bir zaman. Kalan son etkinlikleri de derledik. Eylül’de şehir coşacak az biraz dinlenin bu ay. İşte Ağustos ayı etkinliklerinden seçkiler…

İSTANBUL

Harbiye Açıkhava Konserleri

Yer: Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi

Tarih: 13-16 Ağustos

Harbiye Açıkhava konserleri yazın vazgeçilmezi. Bu ay Kenan Doğulu ile açılış yapıldı. Türkçe pop çıkartması da diyebiliriz. Edis (8), MFÖ (9), Teoman (10), Şebnem Ferah (11), Yalın (12) sahne aldı. 13 ve 16 Ağustos’ta kapanışı Yıldız Tilbe yapacak.

Liam Gallagher

Yer: KüçükÇiftlik Park

Tarih: 14 Ağusttos

Oasis grubunun kurucusu ve solisti Liam Gallagher ilk kez Türkiye’ye geliyor. Altındaki adamlar daha da çekici gelebilir. Starsailor, Mor ve Ötesi, Adamlar, Evrencan Gündüz, Oceans of Noise ve Yokuz ile güzel bir gece olacak gibi.

François Fernandez & Yun Kyung Kim

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Tarih: 15 Ağustos

Daha önce Bach in Love etkinliğinde de sahne alan, 2000’de Bach Günleri’nde Bach’ın partita ve sonatlarını çalan barok kemanın en önde gelen temsilcilerinden François Fernandez, barok müziğin en önemli ansambllarından Les Arts Florissants’da baş kemancı olarak yer aldı. Eşi François ile birlikte La Petite Band’e de müzikleriyle katkı sağlamış olan Yun Kyung Kim de müzik hayatı boyunca edindiği perspektifi bugüne yansıtma konusunda son derece başarılı bir sanatçı. Bunları nereden mi biliyorum? Biletix’ten kopyaladım. Sabancı Müzesi’nde Bahçede Yaz Festivali adında güzel şeyler oluyor. Eylül’de de takipte kalınız.

Barış İçin Müzik Orkestrası

Yer: Enka Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 15 Ağustos

Müzik ziyafeti çekerken hayır yapmak isterseniz bu çocuklara kulak verin! Sosyal ve ekonomik olanakları kısıtlı çocuklara ve gençlere ücretsiz müzik eğitimi sağlamak amacıyla kurulan Barış İçin Müzik Vakfı’nın tamamı çocuklardan oluşan orkestrası hem özel hem eğlenceli.

Feathered Sun Live

Yer: Mentha Roof Pera

Tarih: 17 Ağustos

Tatile 1 gün geç çıkanlar için olsa gerek İstanbul’da bir etkinlik çıktı hadi iyisiniz. Jo ke, Raz Ohara ve Christopher Schwarzwälder’in müzikal dehalarının sınırlarına yolculuk yaptıkları canlı müzik projesi FEATHERED SUN ile rooftop keyfi yaşayın.

Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali

Yer: Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Tarih: 2-15 Ağustos

Kadıköy Belediyesi’nin en güzel etkinliklerinden Tiyatro Festivali 2 Ağustos’ta 16’ıncı kez başladı. 2 hafta boyunca tüm sezon sahnelenen oyunlar ücretsiz olarak Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da sahneleniyor. Tabii ilgi yoğun olduğu için davetiye sistemi var. Oyun günü 13.00-18.00 arası Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Süreyya Operası ve Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi gişelerinden alabiliyorsunuz. Kalan oyunlar:

13 Ağustos 2018 Pazartesi “Ev’vel Zaman”  Yapım: Gülce Uğurlu. 2016 Tiyatro Festivali Ortak Yapımı (11+)

14 Ağustos 2018 Salı “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” Tiyatro Hemhal (12+)

15 Ağustos 2018 Çarşamba “Düşperest” Taşra Kabare (15+)

BODRUM

15.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Yer: Gümüşlük

Tarih: 10 Ağustos – 4 Eylül

Bayram tatilinde Bodrum’a gideceklere dumtıs umçıs dışında ruh dinlendirecek bir seçenek var. 10 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, klasik müzik severleri “Taşta” başlığı aldında 25 asırlık Antik Taş Ocağı’na bekliyor. Festival kapsamında “Suda” başlıklı caz ve etnik konserler ve “Kumda” başlıklı genç yeteneklerin yer alacağı konserler de var.

Bodrum Antik Tiyatro Konserleri

Yer: Bodrum Antik Tiyatro

Tarih: 12 Ağustos – 2 Eylül

Bodrum bu yaz yardırmış. Zaten her yerinde her kulübünde birileri çıkıyor ama antik tiyatro olunca işte gerçekten müzik dinliyor oluyorsunuz. MFÖ’den bir Bodrum Bodrum dinlemez miyiz? Buyrun isimler; Sertab Erener (12), Sibel Can (17), Kardeş Türküler (18), Müzeyyen Tek Kişilik Müzikal Gösteri – Şevval Sam (21), Duman (22), Sunay Akın & İlhan Şeşen Aşk Şarkıları ve Öyküler (23), MFÖ (24), Sıla (25), Bülent Ersoy (29), Yıldız Tilbe (31)

Sol Selectras Showcase

Yer: XUMA Village, Bodrum

Tarih: 18 Ağustos

XUMA, Bodrum’da tam bir festival köyü. Müzik, dans, aşk ve gün ışığını kutlayalım demişler. Djs Sabo, Goldcap ve Zakir Alisultan çalıyor.

Selda Bağcan

Yer: Bodrum Antik Tiyatro

Tarih: 19 Ağustos

Ünü dünyaya taşmış, konser biletleri anında tükenen Selda Bağcan yaz turnesine çıkıyor. Ağustos’ta denk geleceğiniz konser ise Bodrum’da. Kendinize bir bayram hediyesi yapın ama elinizi çabuk tutun malum 10 milyon Bodrum’a girecek.

Oscar and the Wolf

Yer: Yalıkavak Marina- Bodrum, Cave Aya Yorgi- Çeşme

Tarih: 24,25 Ağustos

Nasıl gelişti bilmiyorum bu çocukların Türkiye’de acayip bir kitlesi var. Dinleyince dünyaca ünlü sanıyorsunuz ama değiller o kadar. Yine de coşturuyorlar. Bodrum Çeşmeci gençlik kaçırmaz. Önce Bodrum’da sonra Çeşme’deler.

ÇEŞME

Çeşme Açıkhava Yaz Konserleri

Yer: Çeşme Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 10-23 Ağustos

Yazlık yerlerin açıkhava konserleri bir başka oluyor. Tam da bayram tatiline denk gelen konserler serisini Alaçatı sokaklarından ayaklar havada insan seline tercih ederim. Buyrun isimler; Bülent Ersoy (19), Sıla (20), Duman (21), Candan Erçetin (23)

Stephen Bodzin

Yer: Fly Inn Çeşme

Tarih: 18 Ağustos

Elektronik müziğin en önemli isimlerinden Stephen Bodzin Fly Inn’de başı çekecek. Gece tabii ki uzun. Hidden Empire – Fideles – Nicolas Masseyeff de performanslarıyla yer alacak. Fly Inn, Çeşme’nin en güzel beachi olabilir. Öğlenden kurulun ve ertesi gece çıkın.

Gus Gus Live

Yer: Single Fin Yellow

Tarih: 12 Ağustos

Türkiye’den çıkmayan İzlandalı elektronik soul grubu Gus Gus Çeşme’nin en cool kulübü Single Fin’e geliyor. Gece bir de Ali Kuru ile başlayıp sonlanıyor. Bence tadından yenmez.

DİĞER

Zeytinli Rock Festivali

Yer: Zeytinli Dalyan Sahili

Tarih: 29 Ağustos – 2 Eylül

İlk çıktığı sene Zeytinli’de festival mi olur diye bir gülmüştük ama ciddi ciddi aranan rock festivali olmuş meğer. Hatta bitmeyen festival 5 gün, 90 sanatçı! 90’ını sayamayacağım aklınıza gelen tüm rockçılar burada. 5 gün geçer mi bilmem ama tatilinizin bir bölümünde ziyaret edilesi. Fiyatlar da makul.

Kaan Düzarat

Yer: Fethine Nene Sahne

Tarih: 17 Ağustos

Festivalsiz düz Kaan Düzarat veriyoruz bu sefer. Fethiye tarafındakiler dansa hazırlansın.

Milyonfest Mersin

Yer: Milyon Beach Erdemli

Tarih: 16-19 AğustosEğleniyor muyuz Mersin? Geçen yıl 3 gün boyunca Türkiye’nin önde gelen 21 sanatçısının yer aldığı Milyonfest Mersin bu yıl gün sayısını 4’e çıkarttı. Mersin yazlıkçıları Erdemli Sahili’ne uğrayabilir. Detaylı program henüz açıklanmamış.

 

 

 

Ağustos Etkinlikleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir