Spread the love

Temmuz ile beraber artık tatil sezonu başladı ama kalanlara güzel haber şehir bu ay harika! Festivallerce müziğe, dansa doymayacağımız, açıkhava alanların tadını sonuna kadar çıkaracağımız bir İstanbul var Temmuz’da. Tatilcileri de unutmadık, sahil beldelerindeki festivaller de listemizde. Buyrun Temmuz etkinliklerimiz…

FESTİVAL

25.İstanbul Caz Festivali

Bu ay başka bir etkinliğe ihtiyacımız yok çünkü yılın en güzel etkinliği caz festivali hepimize yeter. Buyrun benim seçtiklerim:

Benjamin Clementine

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 5 Temmuz

Benjamin Clementine için edebiyatla müziğin tek vücut olup izleyiciyi büyülediği teatral sahnesi tabiri yapmışlar. Gerçekten masal diyarına götüren bir ses, festivalin kaçırılmayacakları performansları arasında.

Kurt Elling Quintet with Special Guest Marquis Hill

Yer: UNIQ

Tarih: 6 Temmuz

Şiirsel vokal dinlemek istiyorsanız Grammy ödüllü Kurt Elling Quintet’i not edin. Marquis Hill trompetiyle de bambaşka bir buluşma olacak. Dinginlikle mayışırsanız sonrasında daha elektronik ezgili R+R=ROW sahnede olacak.

BADBADNOTGOOD // Zara McFarlane

Yer: KüçükÇiftlik Park

Tarih: 7 Temmuz

Karayip ve reggae geleneğini caza ustalıkla yediren, İngiliz cazının büyük keşiflerinden Zara McFarlane, KüçükÇiftlik Bahçe’de açılışı yapacak. Toronto çıkışlı BADBADNOTGOOD ise gecenin ikinici yarısını modern caza dönüşterecek.

Parklarda Caz

Yer: Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı

Tarih: 8 Temmuz

Festivalin her kesimden en sevilen etkinliği olabilir. Yeşil ve caz bir arada ve ücretsiz. Fenerbahçe Parkı’nda her sene oluyor ve oldukça keyifli geçiyordu. Akşam 5’ten 10’a kadar sürüyor çeşitli gruplarla. Hatta 9’da La La Land film gösterimi de var. Bu sene Avrupa yakası üzülmesin diye Beylikdüzü’ne koymuşlar ki ne kadar Avrupa tartışılır. Ama Beylikdüzü’nün de bir caz eventi oldu öyle düşünün. Beylikdüzü Yaşam Park’a gitmek isteyenler o da 7 Temmuz’da.

Nick Cave & The Bad Seeds

Yer: KüçükÇiftlik Park

Tarih: 10 Temmuz

Bu konsere metin yazmak gereksiz, isim kendini anlatıyor. 14 yıl aradan sonra ilk kez İstanbul’da. Bir 14 yıl daha geçmeden kaçırmayın. Tabii biraz tuzlu biletler kalmış durumda şu an. Önden ise 123’ten tanıdığımız Dilara Sakpınar sahne alıyor.

Caro Emerald

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 12 Temmuz

Biraz da dans lazım diyorsanız Caro Emerald elektro swinge bırakabilirsiniz kendinizi. “Back it up” şarkısını dinleyince “aa bu o mu?” diyeceksiniz zaten. Swing severler kaçırmasın!

Robert Plant & The Sensational Space Shifters

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 17 Temmuz

Festivalin kapanışı da bir başka ağır isimden geliyor. Led Zeppelin’in efsanevi sesi diyelim ve susalım.

Yazlıkçı Festivalleri

The Gardens of Babylon – Çeşme Summer Stories

Yer: Before Sunset Beach

Tarih: 12 Temmuz

Müziğin meditasyonla buluştuğu Amsterdam menşeli The Gardens of Babylon serisi Before Sunset Çeşme’ye geliyor! Before Sunset zaten partileriyle meşhur ama denizi vasat onu belirtelim, Çiftlikköy’den denize girip buraya dans etmeye geçin.

Birdman Electronic Music Festival

Yer: Help Beach & Yacht Club

Tarih: 13-14 Temmuz

Artık doğayla iç içe sporlu, müzikli festivaller çok moda! Yolunuz o haftasonu Fethiye taraflarına düşüyorsa eğlenceli olabilir. 3 gün sürecek festivalde elektronik müzik dışında yamaç paraşütü, dalış, microlight gibi ekstrem spor etkinlikleri de olacak.

Datça Tiyatro Festivali 

Yer: Datça Amfitiyatrosu

Tarih: 16-18 Temmuz

Akdeniz ve Egenin birleştiği noktada ‘’Tiyatro muhabbetti’’ fikrinden doğan Datça Tiyatro Festivali Datça’nın merkezinde denize sıfır festival yerleşkesinde bol eğlenceli bir yaşam ve deneyim alanı kuruyor. Programı yakında açıklanacakmış. Datça yazlıkçılarına duyurulur!

Elemental Sound Festival

Yer: Xuma Village

Tarih: 14 Temmuz

5 element konseptinde yine doğayla iç içeyiz konseptli bir yazlıkçı festivali var sırada. Bodrum Xuma Village olunca tabii Fethiye koyları gibi bir doğa içlenmesi olmayacaktır. Ama program sağlam. Fire, Air, Water ve Earth sahnelerine yayılacak programında bol müzik ve atölye var.

Bozcaada Caz Festivali

Yer: Bozcaada

Tarih: 27-29 Temmuz

İstanbul’da sık sık dinleme fırsatı bulduğumuz isimler yer alıyor ama Bozcaada ortamında tabii ki büyüleyici olacaktır. Tatil fırsatı arayanlara bahane olsun. Benim favori lineup’ım Cumartesi’yi buraya bırakıyorum fikir olsun diye:
Bozcaada Ensemble (İmer Demirer, Mehmet İkiz, Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Su İdil, Tolga Bilgin) 
FOURinthePOCKET
Ercüment Orkut ‘Low Profile’ (Alper Yılmaz)
Kerem Akdağ (Dj Set)

Açıkhava Film Festivalleri

UNIQ Açıkhava Film Festivali

Yer: UNIQ

Tarih: 4 Temmuz – 11 Eylül

Genelde açıkhava filmlerinde tırt ya da kült filmler gösterilir ama UNIQ’in program sağlam, festivalden taze çıkmış yeni filmlerden oluşuyor. Uzun uzun listelemeyeceğim ama önereceklerim şunlar: Kare, Daha, Isle of Dogs, You Were Nevere Really Here. Isle of Dogs hariç biraz kafa yakan filmler ama açıktasınız bir şey olmaz.

Beykoz Kundura Film Günleri

Yer: Beykoz Kundura

Tarih: 4-5-6 Temmuz

Kült filmli olan açıkhava da burada. Menüde, Şarlo Denizde + Bay Hulot’un Tatili, Arka Pencere ve izlemelere doyulmayan Grease var.

TV+ ile Açıkhavada Başka Sinema

Yer: Bomontiada

Tarih: 11, 18 Temmuz

Bomontiada’da Ekim’e kadar belli günler açıkhava film gösterimleri var. Diğerlerinden ayıran güzelliği ise ücretsiz olması. Tabii böyle olunca erkenden koş, şezlong kap oraya sıkış eciş bücüş durumları oluyor. Film gibi değil de bir etkinlik gibi düşünmeli o yüzden. Bu ay Good Time ve The Killing of a Sacred Deer var. Bu arada Bomontiada’da yaz boyu etkinlikler devam ediyor. Avluda caz, swing günlerini de not edin.

7.Mural Festivali

Yer: Kadıköy

Tarih: 20 Haziran – 9 Temmuz

Kadıköy’de gezerken bu aralar etrafa dikkatlice bakın. Boş bina duvarlarında eşsiz eserler görebilirsiniz. Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği, bugüne dek 36 sanatçıyı ağırlayan Mural İstanbul Festivali’nin 7’ncisi  9 Temmuz’a kadar sürecek. başladı. Boş duvarları sanat eserine dönüştürmeyi amaçlayan festivalde Kadıköy’ün dört duvarı üç yabancı ve bir yerli sanaçtı tarafından boyanacak.

Sundaze Season Opening

Yer: Moda Deniz Kulübü

Tarih: 15 Temmuz

Girişleri meyve ile olan Sundaze partileri başlıyor. Sezon açılışında ise Bob Moses var.

MÜZİK

Shakira

Yer: Vodafone Park

Tarih: 11 Temmuz

Ülkede o kadar olaylar olmuş ki stat konserinde yıldız ağırlamayalı epey olmuş sanki. Bu laneti Shakira ile kırıyoruz. Bol sallamalı bir gece olacak. Kocası Pique de kupadan elendi belki gelir izlemeye;)

Angus & Julia Stone

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 11 Temmuz

Sydney çıkışlı folk rock ve indie pop ikilisi Angus & Julia Stone’un ismini duymasanız da bazı şarkıları kulağınıza tanıdık gelecektir. Romantik komedi filmi soundtracki tadında bir konser bekliyorum.

Sıla ON’dan Kalan Şarkılar

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 12-13-14-21 Temmuz

Sıla, Açıkhava’yı kapatmış gibi gözüküyor. 10 yıllık kariyerine sığdırdığı şarkılarıyla damardan girecek belli.

Levent Yüksel

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 19 Temmuz

Üzerinden 100 yıl geçti ama biz hala Levent Yüksel’i o efsane albümüyle anıyor, o şarkıları dinlemek için konserine koşuyoruz. Açıkhava’ya en yakışan isimlerden.

An Evening with Steven Wilson

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 22 Temmuz

Progresif rock türünde önemli bir abimiz Steven Wilson. Referansları Pink Floyd ve Donna Summer. Kendi deyimiyle progresif pop şarkılarından ilham alan son albümü Back To The Bone, mültecilerden, teröristlere; esneyebilen gerçeklerden kaosa uzanan geniş bir spektrumda güncel konulara değiniyor.

Joan Baez

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 22 Temmuz

Daha önce de gelmişti ve epey ilgi görmüştü. Folk müzik severlerin ilahı gibi bir şey. O kuşak pek düşkün diye ekliyorum buraya.

SERGİ

Mad World

Yer: Bozlu Artp Project Nişantaşı

Tarih: 28 Haziran – 35 Ağustos

Oğuz Erten’in küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan “Mad World” sergisinde; Burcu Aksoy, Ali Alışır, İlgen Arzık, Sinan Demirtaş, Server Demirtaş, Evren Erol, Murat Germen, Tülay İçöz, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Gamze Taşdan ve Semih Zeki’nin durup günü ve geleceği düşünmeye odaklanan yapıtlarına yer veriliyor.

Pilevneli’de 3 sergi

Yer: Pilevneli Galeri

Tarih: 21 Temmuz’a kadar

Pilevneli Galeri yaza üç yeni sergiyle giriyor. Bora Akıncıtürk, Can Sayınlı ve Evren Tekinoktay’ın“Çok Mutluyum, Çünkü”,  “Halılar Ve Kilimler” ve “Lotus” isimli kişisel sergileri 21 Temmuz’a kadar sürecek.

Eşdeğer

Yer: Tab Galeri

Tarih: 1-29 Temmuz

Basit matematiksel ilkeleri kullanarak karışık yapılar oluşturmakla ilgilenen sanatçı Ben Gooding’in üçüncü kişisel sergisi “Eşdeğer” bu ay Tab Galeri’de. Sergide çizim temelli işler üçüncü boyuta aktarılıyor.

Werner Bischof: 1936-1954

Yer: Leica Galeri

Tarih: 4 Temmuz- 30 Ağustos

Sergi, İkinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu yıkım üzerine yayımladığı foto röportaj ile uluslararası itibar kazanmış İsviçreli fotoğrafçı Werner Bischof’un eserlerinden oluşuyor.​​1949’da kurucu üyelerle birlikte Magnum Fotoğraf Ajansı’na katılan ilk fotoğrafçı olan Bischof, endüstri ve teknolojiden etkilenen geleneksel kültürlerin gündelik yaşamlarını fotoğraflarıyla ölümsüzleştiriyor.

Temmuz Etkinlikleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir