eylulde istanbul

Spread the love

Yaz bitti, yılın en güzel ayı Eylül ile birlikte şehre dönüş başladı. Tatili aratmayacak bir kültür sanat silsilesi sizi bekliyor. Açıkhava konserlerinin, rooftop partilerinin son demleri, yepyeni sergiler, açılışlar çağdaş sanat fırtınası, film festivali, bienal… Eylül İstanbullularu sağlam karşılıyor. Buyurun Eylül etkinlikleri seçkimize…

MÜZİK

Nina Kraviz

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 6 Eylül

Acid’den techno’ya ve trance’den dark wave’e uzandığı cesur seçkileriyle her performansında tür sınırlarına meydan okuyan Kraviz bu ayın öne çıkan performanslarından.

Peter Bence

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 13 Eylül

En Hızlı Piyanist” olarak Guinness Dünya Rekorunu elinde bulunduran, dünyaca ünlü virtüöz piyanist, kayıt sanatçısı, besteci ve yapımcı Peter Bence, Garanti BBVA Konserleri kapsamında İstanbul’da.

Evanescence

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 13 Eylül

90’larda çocuk olanlar burada mı? Hepimizin ergenlik döneminin isyankarlığına geçişinde emeği olan Evanescence maalesef bir 20 yıl geç geliyor. Yeni nesil bilmez, eski fanlar artık evlendi çocuğa karıştı bakalım kim gidecek konsere ama dedikeler için buraya bırakalım.

Ricardo Villalobos

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 14 EylülTekno severlerin beklediği bir isim Şili asıllı Alman DJ/ Prodüktör Ricardo Villalobos. Enternasyonel festivallerin en aranan isimlerinden Ricardo Villalobos, eski nesil müzik severler ile yeni nesili bir araya getireceği uzun bir set ile DJ kabininde olacak.

Joo – Mercan Dede – Karsu

Yer: Lütfi Kırdar

Tarih: 22 Eylül

Dünyaca ünlü ikili Igudesman & Joo ‘dan piyanist Hyung-Ki Joo , Sayısız ödüllere sahip Mercan Dede , Son yıllarıda farklı tarzlardaki yorumlarıyla dikkatleri üzerine çeken Avrupa’daki en iyi temsilcimiz Karsu ve 120 kişilik dev kadrosuyla, Conductor | Arranger Tuluğ Tırpan yönetiminde Night Flight Sypmhony Orchestra § Choir, Burgan Bank ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin de katkılarıyla ilk kez bu projeyle bir araya geliyor.

Zeynep Bastık

Yer: Bomontiada

Tarih: 19 Eylül

Bu sezon her Perşembe Bomontiada’da ücretsiz world akustik konserleri oluyor. Sakin sakin eğlenelim kafası. Zeynep Bastık da bu ayın en öne çıkan ismi not edebilirsiniz.

Müzik Boğaz’dan Gelir Konserleri

Yer: Beşiktaş, Kadıköy İskelesi

Tarih: 6 Eylül – 25 Ekim

Teknede Boğaz’a karşı romantik bir konser isteyenlere en romantik isimleri seçmişler. Beşiktaş ve Kadıköy İDO iskelesinden binip iniyorsunuz. Eylül isimleri şöyle: Birsen Tezer & Hüsnü Arkan (6), Rubato (13), Alpay (14), Zuhal Olcay (20), Ahmet Aslan & Grup Abdal (27).

Brooklyn Funk Essentials

Yer: Babylon

Tarih: 26 Eylül

Soul, hip-hop, spoken word, caz ve funk’ı özgün soundlar’ında bir araya getiren Brooklyn Funk Essentials, uzun bir süre ardından İstanbul’a geri dönüyor. İstanbul’da Laço Tayfa ile kaydettiği albümleri “In The BuzzBag”den parçalara yer verecekler.

Harbiye Açıkhava Konserleri

Yer: Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 27 Ekim’e kadar

Harbiye Açıkhava konserleri için en ideal zaman Eylül akşamları. Tarkan öne çıksa da biletlerin çıktığı an tükendiğini ekleyelim. Bu ayki isimler şöyle: Kibariye & Halil Sezai (5), Muazzez Abacı & Mustafa Keser (6), Yıldız Tilbe (7), Ajda Pekkan (8, 10), Cengiz Kurtoğlu & Ümit Besen (9), Ebru Gündeş (11,12, 15),  Candan Erçetin (13), Cem Adrian (14), Kaan Sekban Saçmalar (16), Güldür Güldür Show (17), Tarkan (20, 21, 23, 24, 26, 27), Sıla (29, 30)

Ye-Eun Choi & Dmitry Shishkin

Yer: Aya İrini

Tarih: 28 Eylül

Dünyaca ünlü virtüöz Ye-Eun Choi ve henüz bir buçuk yaşında ilk eserini  çalmış, üç yaşında ilk konserini vermiş olan Dmitry Shishkin ilk kez Turkcell Platinum Istanbul Night Flight projesinde bir araya gelerek şimdiden ‘signature’ bir  konser vermeye hazırlanıyor.

Bir Venedik Esintisi

Yer: Süreyya Operası

Tarih: 30 Eylül

Süreyya Opersı sezonu Bir Venedik Esintisi konseriyle açıyor. Ekim programı için biletlerinizi şimdiden almayı unutmayın.

FESTİVAL

İstanbul Rooftop Festival

Yer: Anton Peran, Backyard, Georges Hotel, Klein Garten, Mentha, Spago, 16 Roof, Flamme, Klein

Tarih: 7 Eylül

İstanbul’un en güzel manzaralı rooftoplarında ceylan gibi seke seke dans kovalayabilirsiniz. Farklı DJ’ler, farklı mekanlar, programa iyi çalışın biraz yorucu olabiliyor oradan oraya. Ama tüm rooftop ambiyanslarını 1 gecede tüketebilirsiniz böylece. Berlin merkezli duo Dole & Kom, Jack the Rapper ve Floyd Lavine gibi dünyaca ünlü isimler de listede.

4.Kadıköy Plak Günleri

Yer: Kadıköy Kız Teknik ve Meslek Lisesi

Tarih: 7-8 Eylül


Başta Kadıköy’ün olmak üzere İstanbul’un önemli plakçılarının, plak koleksiyoncularının, plak müdavimlerinin buluşacağı etkinlik kapsamında, plak satışının yapılacağı stantlar, değiş – tokuş stantları, Plak DJ seçki yayınları etkinliğe renk katacak. 

18. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

Yer: Cinemaxiumum Citys /Akasya / Kanyon /CKM, Kadıköy Sineması, Beyoğlu Sineması

Tarih: 13-22 Eylül

CGV’nin organizasyonu ele geçirmesiyle bu sene epey polemiklere konu olmuştu !f festivali. O yüzden biraz heyecanı düşük başlamış olabilir ama şehre film festivali geliyorsa oturacak değiliz. Buradan programa bakıp dilediğiniz seçkiden bir film seçebilirsiniz.

Directed by ,Women Turkey

Yer: Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

Tarih: 13 – 14 – 15 Eylül

Her dilden, dinden ve kültürden farklı bakış ve hikâyelere sahip kadınların çektiği 30 finalist filmin yer aldığı etkinlik bu ay İstanbul ayağını gerçekleştiriyor. Dünyada dört yıldır New York ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede Eylül ayında “Directed by Women Worldwide Film Viewing Party” adıyla gerçekleştirilen festivalin Türkiye organizasyonunda belgesel, kurmaca, animasyon kategorilerinde gösterilecek filmlere ulusal ve uluslararası olmak üzere en iyi film ödülü verilecek. Kadınlar hak ettiğini alsın diye resmen ayrı bir ödül sistemi geliştiriliyor teşekkürler adalet.

İstanbul Coffee Festival

Yer: KüçükÇiftlik Park

Tarih: 19 – 22 Eylül

Gelenekselleşen ve her sene daha da büyüyen kahve festivali zamanı geldi. Bol bol tadım yapıp, workshoplara katılabilir, konserlerle de depoladığınız kafeini harcayabilirsiniz. Sabah akşam seansları olarak ayrı biletler mevcut. Amacınız sırf kahveyse hafta içi sabahtan gidin hengameden kurtulun. Hafta sonu biletleri gece 11’e kadar partiletiyor.

Festtogether

Yer: Das Das ve KüçükçiftlikPark

Tarih: 14, 28 Eylül

Bu festivalin diğerlerinden farkı ekolojik bilinci yükseltmek. Bilet gelirleri çeşitli derneklere bağışlanıyor. 2 ayrı gün ve mekan. 14 Eylül DasDas’da Bob Geldof ve Büyük Ev Ablukada var. 28 Eylül’deki daha büyük festival tadında KüçükçiftlikPark’ta Athena, UNKLE, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Kimbra ve Son Feci Bisiklet sahne alıyor.

SERGİ

Artweeks@Akaretler

Yer: Akaretler

Tarih: 3-22 Eylül

Bu sene 3’üncüsü düzenlenen artweeks Akaretler caddei boyunca farklı binalarda farklı sergilerden oluşuyor. Yerli ve yabancı birçok sanatçının katılacağı Artweeks @Akaretler’de üç haftalık canlı performanslar ve sürekli değişen eser yerleştirmeleri de olacak. Performans sanatı aracılığı ile doğa-beden diyaloğuna odaklanan “Happening Now” sergisi, yaşayan dünyadaki birbirine bağlı ilişkileri ele alan ekolojinin kapsamındaki kavramları ve durumları, başka bir ifade biçimiyle gözlemlemek, yorumlamak, keşfetmek ve bağ kurmak için alan yaratacak. Sergi süresince ayrıca beslenme, beden farkındalık ve ekoloji üzerine atölye çalışmaları düzenlenecek.

16. İstanbul Bienali

Yer: Pera Müzesi – Büyükada

Tarih: 14 Eylül – 10 Kasım

En sevdiğimiz sonbahar etkinliğinin senesi geldi. Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’un liderliğinde gerçekleşecek olan bienalin bu seneki odağı “Yedinci Kıta”; nam-ı diğer “Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki devasa atık yığını”. Rehberli turlara katılmanız tavsiye olunur yoksa yolda gördüğünüz her şeyi bienal eseri sanmaya başlayabilirsiniz.

Contemporary İstanbul

Yer: İstanbul Kongre Merkezi

Tarih: 12-15 Eylül

Küratörlüğünü Fransız sanat araştırmacısı Anissa Touati’nin üstleneceği fuarda, 22 ülkeden 75 çağdaş sanat galerisi, 510 sanatçı ve bin 400’ün üzerinde eser yer alacak.

Oyun – Erdil Yaşaroğlu

Yer: Yapıkredi Bomontiada

Tarih: 3 Eylül – 3 Kasım

Karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun aslında heykeltraş olduğunu biliyor muydunuz? İlk kişisel sergisi Oyun’u Bomontiada’nın her köşesinde görebilirsiniz hayli büyük ve eğlenceli eserler.

Canan Tolon – Sen Söyle

Yer: İstanbul Modern

Tarih: 6 Eylül – 2 Şubat

Sergi,Tolon’un 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikiminden bir kesit niteliğinde. “Sen Söyle”, Tolon’un çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan kendine özgü ifade ve teknik arayışını görünür kılıyor. Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getiren sergi, aynı zamanda sanat tarihinde yerini almış kimi çalışmasının da yeniden üretimine yer veriyor.

Tobias Rehberger – Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur

Yer: Pilevneli Dolapdere

Tarih: 9 Eylül – 2 Ekim

Almanya’nın önemli çağdaş sanatçılarından biri olan Tobias Rehberger, mimari ve tasarım alanlarında çalışarak iki disiplinin kesişiminin güzel sanatlarla ilişkisini keşfediyor.Sergide, Rehberger’in “Enfeksiyonlar”, “Portre Heykelleri”, “Yumurta Vazo Heykelleri”, “Ret” adlı çalışmalarının yanı sıra suluboyaları ve neon işleri yer alacak.

Cleon Peterson – Güneşin İçine Bak

Yer: Pilevneli Mecidiyeköy

Tarih: 10 Eylül – 27 Ekim

Büyük tablolar ve murallerden oluşan sergi Peterson’un ‘humanoid’ (insansı) yaratıklarının neredeyse aynı görünümdeki başka bir gruba dehşet veren bir acı çektirdiği katliam manzaraları korku, tiksinti, öfke, empati, acıma, endişe gibi duygularımıza derinlemesine dokunuyor.

Bill Viola – Geçici

Yer: Borusan Contemporary

Tarih: 14 Eylül (1 yıl)

Bill Viola, kırk yılı aşkın süredir insan olmanın gizemlerini bu süreçte hızla gelişen teknolojiyi mecra olarak kullanarak inceliyor. Sergideki on işten dokuzunun üretildiği son yirmi yılda medya sanatları alanında bir öncü olarak öne çıkmanın ötesinde zamanımızın en önemli ve saygı duyulan sanatçılarından biri oldu. Geçici, Viola’nın İstanbul’daki ilk büyük çaplı sergisi.

Halil Altındere – Abrakadabra

Yer: Bomontiada ALT

Tarih: 12 Eylül – 3 Kasım

Altındere’nin sanatçıyı bir sihirbaz, eserleri sihir malzemesi, sergi alanını ise sahne olarak kurguladığı “Abrakadabra” sergisinin küratörü, 10. İstanbul Bienali’nin de küratörlüğünü yapmış olan Hou Hanru. Bu sene, dünyanın en prestijli sanat etkinliği olarak kabul edilen Venedik Bienali’nin uluslararası ana sergisinde üç eseri sergilenen Altındere, “Abrakadabra” sergisi ile son dönemde ürettiği tüm üç boyutlu işleri sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçının hiper-realistik heykellerini, bronz işleri ve enstalasyon çalışmalarını bir araya getiren sergi, gündelik yaşamın gerçekliği ve hayal dünyası arasındaki sınırların geçişkenliğini sorgulayan 20’den fazla eserden oluşuyor.

Arter Dolapdere Açılış

Yer: Arter Dolapdere

Tarih: 13 Eylül

Şehre sevindirici bir haber yepyeni ve modern bir sanat alanımız oluyor. Arter’in Dolapdere’deki yeni binası müzeden fazlası gibi. 13 Eylül’de 7 sergiyle birden açılacak. mre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ‘Saat Kaç?’ başlıklı sergi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekillenirken, küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı ‘Kelimeler Pek Gereksiz’ adlı koleksiyon grup sergisi, jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor. Altan Gürman retrospektif sergisi, 1976 yılında hayatını kaybeden sanatçının tüm üretimini bir araya getiriyor. Ayşe Erkmen’in ‘Beyazımtırak’ sergisi, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak ürettiği yeni işleri bir araya getiriyor. Rosa Barba’nın ‘Gizli Konferans’ başlıklı yerleştirmesi sanatçının 2010–2015 yılları arasında müze depolarında çektiği üç filmden oluşuyor. İnci Furni’nin ‘Bir An İçin Durdu’ başlıklı kişisel sergisinin yanında, Céleste Boursier-Mougenot’nun offroad, v.2 başlıklı yerleştirmesi, dışarıdaki rüzgârın hızı ve yönüyle etkileşim içinde hareket eden üç adet kuyruklu piyanodan oluşuyor. Arter’in sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinin örnekleri ve yorumlarına yer verecek etkinlik programı kapsamında ilk dört ay içinde Arter’de yer alacak sanatçılar arasında Aydın Esen, Portrait and a Dream, Elif Çağlar Quartet, Can Çakmur, In Hoodies, Emin Fındıkoğlu Beşlisi ile Tolgahan Çoğulu ve Sinan Ayyıldız Duo bulunuyor.

Nur Koçak – Mutluluk Resimlerimiz

Yer: Salt Beyoğlu, Salt Galata

Tarih: 3 Eylül – 29 Aralık

Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak’ın 1960’lar ile 2010’lar arasındaki desenleri ve resim serilerinden oluşan en kapsamlı sergisi  Koçak’ın 1960’lar ile 2010’lar arasındaki desenleri ve ‘Vitrinler’, ‘Fetiş Nesneler’, ‘Nesne Kadınlar’ gibi serilerinden oluşuyor. 1981 tarihli bir seriden esinle adlandırılan ‘Mutluluk Resimlerimiz’, kadın dergilerinden Hollywood sinemasına popüler kültürün yaygınlaşması ve Türkiye’deki yansımalarını eleştirel bir gözlemci anlatıcı olarak irdeleyen sanatçının üretimine ayrıntılı bir bakış sağlıyor.

Şehre Dönüş Etkinlikleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir