Spread the love

Bahar şenliklerinin resmi ayı Mayıs geldi çattı. Kapalı mekanların sezon finalini yapıp yaza hazırlanıyoruz. Ramazan’ı da karşıladığımızdan hoppidi etkinlik anlamında biraz zayıf bir ay ancak havalar da güzelleştiğinden sokaklar yaşıyor. Müzik ise bu şehirden eksilmez. Tatil sezonu başlamadan İstanbul’u en güzel zamanında yaşamak için seçkimize bir göz atın. İşte Mayıs ayı İstanbul etkinlikleri…

FESTİVAL

PSM Caz Festivali

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 1 Haziran’a kadar

Her müziğin caz festivali sloganıyla 3.kez gerçekleşen PSM Caz Festivali bildiğimiz caz festivalleri gibi değil. Blues, elektronik, world, funk, indie, klasik, pop, rock gerçekten de her müzikten konserler Zorlu PSM çatısı altındaki yerlerde olacak. Programa buradan bakıp zevkinize göre bir tanesini seçebilirsiniz. Önerdiklerimiz: Stavroz, Mark Gulliana, Alan Parsons, Christian Löffler, Chris Botti

212 Photography Festival

Yer: Bomontiada

Tarih: 3-12 Mayıs

212 Studio tarafından çıkarılan 212 Magazine fotoğraf dergisi sayesinden bir fotoğraf festivalimiz var. Fotoğraf yarışması, sergiler, söyleşiler,atölyler, film gösterimleriyle 3-12 arası bomontiada fotoğrafseverleri bekliyor.

Hıdırellez Şenlikleri

Yer: Yoğurtçu Parkı, Komşuköy, Zorlu

Tarih: 5 Mayıs

Baharın gelişini en güzel kutlama şekli olan Hıdırellez artık gül ağacına dilek gömmekten öte bir şehir festivaline dönüşmüş durumda. Geleneksel Ahırkapı şenliği bu sene Ramazan sebebiyle Yoğurtçu Parkı’na taşınmış. Balkan müziğinin milli temsicilsi Suzan Kardeş de Zorlu PSM’de Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi adında festival tadında bir konser veriyor. Alta Nişantaşı ise Meksikalıların bağımsızlık bayramı Cinco de Mayo ile Hıdırellezi birleştirmiş Beykoz Komşuköy’de Hıdırellez ateşi eşliğinde Meksika BBQ partisi düzenleniyor. Değişik bir yorum isteyene. Belediyelerin de parklarda şenlikleri var, herkes kendi mahallesinde bir Hıdırellez eğlencesine katılabilir.

MÜZİK

Papooz

Yer: Salon İKSV

Tarih: 11 Mayıs

Geçenlerde yine gelmişti duyurmuştuk. Kaçıranlara fırsat. Tropical garage grubu Papooz tam da mevsiminde yine İstanbul’da. Tam şenlik havasına girdiğimiz bu günlerde iyi gelecek bir müzik. Palmiye bulamıyorsan Salon’a git.

Pink Martini

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 16 Mayıs

En sevdiğimiz konserlerden biri daha geldi İstanbul’a. Pink Martini şarkılarını dinlemeyen yoktur, sahne enerjileri de çok keyifli. Hala deneyimlememiş olan varsa tarihi not etsin. Latin ezgilerinden samuray aşk şarkılarına Brezilya esintilerinden Fransız şansonlara geniş ve herkese hitap eden bir repertuvar.

Courtney Barnett

Yer: Babylon

Tarih: 18 Mayıs

Indie rock severler buraya. Alanında tanınmış Avustralyalı müzisyen Courtney Barnett enerjik sahne performansıyla da tanınıyor. Babylon sezonu kapamadan önce dinlenesi konserlerden.

David Helfgott

Yer: Aya İrini Müzesi

Tarih: 25 Mayıs

David Helfgott faha geçen yine İstanbul’daydı ama bu sefer Aya İrini büyüsünde başka olacaktır. Shine filminde hayatı işlenen dünyanın en önemli piyanistlerinden biri. Öncesinde de bahçede mini konserler olacak.

DİĞER

Şokopop Watch & Party: Kan Davası: Hande & Demet

Yer: Zorlu Studio

Tarih: 24 Mayıs

Şokopop’un watch party’si tutunca artık bir seri haline dönüştü. Bu sefer en hit magazin çukuru Hande Demet vakasının finali izlenecek. Asıl eğlence de sonrası queer eğlencesi.

Calpulli Meksika Dans Topluluğu

Yer: İş Sanat Konser Salonu

Tarih: 16 Mayıs

Topluluğun repertuvarı Meksika kültürü üzerindeki etkilerin ve bakış açılarının çeşitliliğinin bir kutlaması olarak adlandırılıyor. Bu kutlama, Meksika kültürel mirasını temsil eden neşeli, tutkulu, melankolik, mizahi ve ilham verici hikâyeler de anlatıyor. Capulli, hikayelerini anlatmak için çağdaş dans, dans tiyatrosunu folklorik dans şarkılarıyla harmanlıyor. Meksika kültürünü tanımak ve eğlenmek için güzel bir fırsat.

Mayıs Etkinlikleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir