Spread the love

Haziran en güzel yaz aylarından olsa da Ramazan sebebiyle etkinlik olarak biraz durgun. Zaten bayram sonrası coşan bir festival yığılması var. Özellikle Caz Festivali Haziran sonu ile beraber Temmuz’u şenlendirecek. Yine de müzik tüm ayı kuşatmış durumda. Bu ayın mutlaka atlanmaması gereken tek etkinliği ise tabii ki 24 Haziran seçimlerinde oy kullanmak. Sonra bakarsınız hayat bize festival olur…

Müzik

B-A-C-H

Yer: Rahmi Koç Müzesi

Tarih: 9 Haziran

46. İstanbul Müzik Festivali, 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali’yle işbirliği yaptığı bu özel gecede klasik müzikteki kökenlerini yoğunluk, bütünlük ve tutarlılık içinde caza aktaran projeleriyle adından çok söz ettiren Dieter Ilg’i konuk ediyor.

Su Soley Albüm Lansman Konseri

Yer: Moda Kayıkhane

Tarih: 9 Haziran

Su Soley, pop-reggae, funk-rock, nu-dance gibi modern karma stillerde hibrit düzenlemelerin yanı sıra caz tınılı akustik düzenlemelerin de olduğu ilk solo albümünü tanıtacağı konserin ardından, alışkın olduğumuz, sayısız cover seslendireceği, performansıyla Kayıkhane’de.

Karim Said

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi The Seed

Tarih: 12 Haziran

İstanbul Resitallerini bitmeden Karim Said performansıyla yakalayabilirsiniz.  11. Sezon Finali, Daniel Barenboim’ın keşfi Ürdün’lü piyanist Karim SAID ile gerçekleşiyor.

Palmiyeler

Yer: Muaf Peyote Kadıköy

Tarih: 15 Haziran

Tropikal pop grubu diye bir tür oluşturmuş, son günlerde yükselişte olan Palmiyeler kitlesine yakışır bir yerde Muaf Peyote Kadıköy’de.

Şenova Ülker Quartet

Yer: The Badau İstanbul

Tarih: 16 Haziran

Yeldeğirmeni’nin naif caz barı The Badau sezon finali yapıyor. Haziran’a en iyi seçkileri toplamışlar. Programa bir göz atın. Şenova Ülker Quartet favorim. Mekan kapanıyor ama şef Eren’in muhteşem lezzetlerinin atölyeleriyle Temmuz’da da aktifler.

Massive Attack

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 25 Haziran

After seçim gerilimini atmak için birebir bir konser ancak soldout olmasıyla üzmüştür. Son gün kovalamakta fayda var. Bir Massive Attack kolay kolay gelmiyor sonuçta.

25.Yılda Nesiller Boyu Türk Cazı

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 26 Haziran

25. İstanbul Caz Festivali’ni açılış konseri de festival gibi sağlam. Türkiye caz tarihinin kilometre taşları olan solistler, besteciler ve topluluklardan oluşan bir yıldızlar geçidi  Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın da eşlik ettiği çeşitli parçalarla, ilk defa bir araya gelecek. Ali Perret, Ateş Tezer, Ayşe Gencer, Ayşegül Yeşilnil, Ayşe Tütüncü, Deniz Dündar, Emin Fındıkoğlu, Kerem Görsev, İlham Gencer, Neşet Ruacan, Nezih Yeşilnil, Nilüfer Verdi, Okay Temiz, Önder Focan, Sibel Köse, Şenova Ülker, Tuna Ötenel, Volkan Hürsever, Yahya Dai diyelim siz gerisini düşünün.

Melody Gardot

Yer: UNIQ Açıkhava Sahnesi

Tarih: 27 Haziran

25. İstanbul Caz Festivali’nin koşa koşa biletini aldığım isimlerinden biri Melody Gardot açıkhavada çimlerde izlemek pek büyüleyici olacak.

Gece Gezmesi

Yer: Kadıköy-Moda çeşitli mekanlar

Tarih: 28 Haziran

Caz Festivali’nin artık gelenekselleşen kısmı Gece Gezmesi en sabırsızlıkla beklenenden. Özellikle Moda’da oturanların favorisi. Oradan oraya zıplamak yorucu oluyor ama Kalben, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Islandman, Nilipek, Melike Şahin, Taner Öngür & 43,75 ve Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions isimleri de bir geceye sığdırmak eğlenceli bir challenge.

FESTİVAL

Global Wellness Day

Yer: KüçükÇiftlik Park

Tarih: 9 Haziran

Global Wellness Day Türkiye’de de kutlanıyor. Sağlıklı yaşam gerekli olduğu kadar pek de moda bu aralar. Pilates, yoga workshoplarından ufuk açıcı seminerlere dolu dolu bir program hazırlanmış. Çocuklu aileler için de uygun. Hep içip kusmalı festival mi önereceğiz? Gidin biraz wellness dolun.

Cappadox

Yer: Kapadokya

Tarih: 14-19 Haziran

Bayram tatilini hala planlamadıysanız, güneye inemem eğlenmeli, dinlenmeli, doğalı bir tatil isterseniz Cappadox size göre. Farklı paketlerde biletler mevcut. Muhtemelen oteller dolup taşmıştır ama Cappadox ruhuna uygun bir şekilde akışına bırakarak şansınızı deneyebilirsiniz. Konserler ve etkinlikler gerçekten çok iyi ve güzel organize edilmiş bir etkinlik. Özellikle Mulatu Astatke ve Ala.Ni konserlerinin Kapadokya ortamında dinlenmesi müthiş olabilir.

Chill Out Festival

Yer: Kemer Country Club

Tarih: 23 Haziran

Lounge müzik seviyorsanız Chill Out Festival Türkiye’nin tek geçilen festivali. Türkiye’nin diyorum çünkü yazın Bodrum, Çeşme versiyonlarıyla da devam ediyor. Chill Out konseptine uygun olarak da Kemer Country de ormanın içinde “The Missing Part” adıyla gerçekleşiyor. Line up sağlam: Satori, Jacob Grorening, Kermesse, Zebra Centauri, Elfenberg, Cantanca, Kozmonotosman, Mousike, Herhangi, Menachem 26. Bu isimler bir şey ifade etmese de ortam gereken güvenceyi verir.

Bebek Şenliği

Yer: Bebek Parkı

Tarih: 29-30 Haziran, 1 Temmuz

Festival şehrin ortasına geliyor. Bebek Şenliği her sene kendini aşıyor. Bebek Parkı’nda tasarım stantlardan, workshoplara ve konserlere keyifli 3 gün bizi bekliyor. Özellikle Kenan Doğulu İhtimaller Caz Projesi konseri kaçmaz.

Sonic Swim

Yer: Kafes

Tarih: 30 Haziran

Biraz da elektronik müzik severleri bilgilendirelim. Kilyos’un son dönemde afterın dibi haline gelmiş mekanı Kafes Sonic Swim festivalinde Byron The Aquarius, DJ Seinfeld, Marquis Hawkes, Pangaea, Seb Wildblood gibi isimleri ağırlıyor. Tee Kilyos diye düşünmeyin zaten sabah 8’de bitiyor oradan da plaja devam edersiniz.

SERGİ

Açık Kapılar

Yer: Akademililer Sanat Merkezi

Tarih: 30 Mayıs – 30 Haziran

 “Açık Kapılar” adlı sergi, sanat merkezinde çalışmakta olan 17 ressamın ürettiği eserlerden oluşuyor. Bunun yanı sıra, ressamların atölyeleri on gün boyunca açık ve sanatseverler tarafından ziyaret edilebiliyor.Sergide eserleri sergilenen sanatçılar: Akın Ekici, Ayşe Tanay, Ayşe Tanay Ülgen, Ayşenur Köksal, Bahar İşlek, Emel Yurdakul, Eylül Köksümer, Gizem Enuysal, Hakan Kalay, Janer, Joel Menemşe, Neşe Akar, Resul Aytemür, Serap İskender, Songül Canerik, Vasıf Pehlivanoğlu, Yasemin Kuşi şeklinde sıralanıyor.

Fotomorfoz ve Aydınlatan Heykeller Vol. II

Yer: 42 Maslak Art!SPACE Gallery

Tarih: 30 Mayıs – 1 Ağustos

42 Maslak Art!SPACE Gallery, sanatsal etkinliklerine Çağla Cabaoğlu Gallery sanatçılarından Şenol Altun’un sergileri “Fotomorfoz” ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” ile devam ediyor. Aynı anda iki farklı disiplinden iki büyük sergi ile eserlerini sanatseverlerle buluşturacak olan Şenol Altun, tasarımlarında bir araç olarak kullandığı ışığı ön plana çıkararak hem iki hem üç boyutlu eserlerini sergileyecek.

Sarsılan İmge

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 6 Haziran – 26 Ağustos

Hacettepe Üniversitesi’nin lisansüstü ve sanatta yeterlik öğrencilerinin çalışmalarından bir seçki sunulduğu “Sarsılan İmge” adlı sergide, fakülte bünyesinde eğitimi devam eden sanatçıların, resim, heykel, yerleştirme, video, baskı, grafik ve seramik gibi çeşitli disiplin ve mecralardaki üretimleri bir araya geliyor.

SİNEMA

Ahlat Ağacı

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı Cannes Filmi Festivali’nde 15 dakika ayakta alkışlandı. Tipik bir NBC filmi olarak diyaloglar üzerine kurulu ve uzunca bir film ama insanda sıkılma hissi değil yaşama hissi uyandırıyor. Güzel bir kitap okur gibi izliyorsunuz. Çanakkale’nin göz alıcı sahneleri, Türkiye gerçeği ve baba oğul ilişkisi etrafına kurulu bir hikaye. Yazın çok sinema ayı değildir ama görülmeye değer. Başka Sinema’da bu ay gösteriliyor.

Bir Yaz Gecesi Sineması

Yer: Beykoz Kundura

Tarih: 29 Haziran

Açıkhava sineması sezonu da başladı.  Bir Yaz Gecesi Sineması’nda uzun zaman sonra ilk kez perdede izleme şansı bulacağımız şaheserler yeni bir hayata, yeni bir aşka, yeni arzulara yelken açan, bir arayışın peşinde, kendini bulmaya çalışan karakterlerin öykülerini takip ediyor.  Hal ve Gidiş Sıfır ve Gençlik Yılları filmleri gösterilecek. Beşiktaş’tan vapurlar da oluyor.

 

 

 

 

 

Haziran’da Şehirde Neler Oluyor?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir